Háromszéken számos olyan segélyhívás érkezik, amelyeknek nem volt valós indoka.


Kovászna megye a segélyhívások terén az országos élmezőnyben helyezkedik el, hiszen a beérkező riasztások több mint felének nincs valós alapja.

Az 112-es ingyenes, segélyhívószámot működtető Speciális Távközlési Szolgálat (STS) tavaly évi mérlege szerint Háromszéken 87 501 segélyhívást fogadtak, csakhogy ennek jelentős többsége, 54,71 százaléka indokolatlannak bizonyult. Szám szerint 47 871 segélyhívás volt indokolatlan, ezek miatt Kovászna megye országos szinten a második helyen van. Mindössze Gorj megyében volt arányaiban több hamis riasztás.

Tavaly a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerint több mint 9,7 millió hívás érkezett az 112-es segélyhívó számra. 2024-ben a nem vészhelyzetnek minősülő hívások országos aránya 39,5 százalékra rúgott, ami aggasztóan magas szám. Ebben a tekintetben Háromszék kiemelkedett, hiszen Kovászna megyében a segélyhívások több mint felét indokolatlanul kezdték meg.

Tavaly a segélyhívó számon rögzített vészhelyzetek 48 százalékát a mentőszolgálathoz, 24,57 százalékát a rendőrséghez, 19,05 százalékát a katasztrófavédelemhez és a SMURD-hoz, 6,21 százalékát a csendőrséghez, 2,17 százalékát más hatóságokhoz irányították át.

Szakértők figyelmeztetnek: a telefonbetyárkodás nem csupán 2000 és 4000 lej közötti pénzbírságot von maga után, hanem jelentős terhelést is jelent a segélyhívó rendszerek számára. Ez különösen aggasztó, hiszen ezek a hamis hívások akadályozhatják a valódi segítségre szoruló emberek ellátását. Az 112-es ingyenes segélyhívó számot azok használhatják, akik sürgős támogatásra van szükségük a mentőszolgálat, rendőrség, csendőrség vagy tűzoltóság részéről. Fontos, hogy mindenki tudatosan és felelősségteljesen használja ezt a szolgáltatást!

Related posts