Sisi kedvenc fája, a 140 éves mamutfenyő Gödöllőn, sajnos hanyatlásnak indult, és pusztulás fenyegeti ezt a csodálatos élőlényt. A fának nem csupán korának, hanem történetének is jelentősége van, hiszen évszázadok óta tanúja volt a környék változásainak.

A Gödöllői Királyi Kastély egyik büszkesége, a Királypavilont kísérő, közel 140 éves mamutfenyő, ami főként a klímaváltozásból eredő szárazodásnak köszönhetően erősen legyengült állapotba került. Speciális módszerrel próbálják megmenteni Sisi királynő kedvenc fáját.
A Gödöllői Királyi Kastély parkjának lenyűgöző mamutfenyői évtizedek óta a kastélykert jellegzetes látványosságai közé tartoznak. A klímaváltozás azonban sajnos ezekre a csodálatos fákról sem kímélik - értesültünk a Gödöllői Királyi Kastély hivatalos közösségi oldalán. A fák egészségének megőrzése érdekében a szakemberek olyan Természet Alapú Megoldások alkalmazására törekednek, amelyek egy átfogó, összetett beavatkozási sorozatot jelentenek. E megoldások tökéletesen összhangban állnak a Zöld Kastélyprogram fenntarthatósági célkitűzéseivel, amelyek a jövő generációinak megóvását célozzák.
A kastélypark tájékoztatása alapján a páratlan mamutfenyők megmentésére három lépésben került sor. Az első fázisban, a fák legyengülése miatt, a gombásodásra hajlamos és elhalt gallyakat, valamint leveleket szakszerű faápolási eljárásokkal távolították el a koronából. Ezt követően egy gyökérzetkímélő talajlazítást végeztek, amelynek során fellazították a kiszáradt és tömörödött talajt, és szerves anyagokat, symbionta gyökérgombákat, valamint tápanyagokat juttattak a gyökérzónába, hogy helyreállítsák a leromlott talaj állapotát.
Ahogy megjegyezték, a harmadik szakaszban valósul meg úgynevezett "teraszolt rézsűtelevény" kialakítása. A gyökérzet támogatását egymáshoz kapcsolódó szerves anyag és vízciklus optimalizálásával éri el. Az ehhez kívánatos talajélet beindításához biológiai (televény) és fizikai (teraszok) természetvédelmi-biotechnikai alakítást hajtanak végre. Az ehhez kívánatos talajélet beindításához biológiai (televény) és fizikai (teraszok) természetvédelmi-biotechnikai alakítást hajtanak végre. A fenti sürgős beavatkozási rendszert - jegyezték még meg - a közeli jövőre tervezett további életfeltételjavító ökológiai lépések követik majd.