Ha a puffadás mellett ezek a tünetek is jelentkeznek, mindenképpen érdemes orvosi segítséget kérnie!
A májbetegség, a gyulladásos bélbetegség, a szívelégtelenség, a veseproblémák, valamint egyes ráktípusok mind hozzájárulhatnak a puffadás kialakulásához.
A hasi puffadás akkor jelentkezik, amikor a has terjedelmesnek és feszülőnek tűnik. Ennek enyhítésére számos módszer áll rendelkezésre, mint például különféle gyakorlatok, étrend-kiegészítők, masszázstechnikák, valamint az étrendi szokások átalakítása. Ezek a megoldások együttesen hozzájárulhatnak a puffadás gyorsabb csökkentéséhez, így könnyebbé téve a közérzetünket.
A puffadás általában a gyomor-bél traktusban (GI) valahol felgyülemlett gáz miatt következik be. Ilyenkor a has a szokásosnál nagyobbnak tűnik, és nyomásra fájdalmas is lehet. Nem csak ételek válthatják ki, hanem például a testben lévő folyadékvisszatartás is puffadáshoz vezethet.
A gyulladásos bélbetegségek, mint például a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás, gyakran vezetnek puffadáshoz. Ezen kívül az irritábilis bél szindróma (IBS) is hozzájárulhat ehhez a kellemetlen tünethez, amely sokak életét megnehezíti.
A nőgyógyászati problémák, mint az endometriózis és a petefészek-ciszták, gyakran társulnak hasi fájdalmakkal, duzzanatokkal és puffadással, amelyek jelentősen befolyásolhatják a mindennapi életet.
Azok számára, akik ezekkel a tünetekkel küzdenek, elengedhetetlen, hogy konzultáljanak egy orvossal. Az orvos alaposan meg fogja kérdezni a családi kórtörténetet és egyéb releváns egészségi állapotokat, hogy pontosabb képet kapjon a helyzetről. Szükség esetén diagnosztikai vizsgálatokat is elrendelhet, amelyek közé tartozhatnak például röntgenfelvételek, ultrahangos vizsgálatok, kolonoszkópia vagy vérvizsgálatok, mindezen módszerek célja a probléma alaposabb feltárása.
A puffadás gyakori probléma lehet azok számára, akik laktóz intoleranciában szenvednek, hiszen a tejtermékekben található laktózcukor megemésztése nehézségekbe ütközik számukra. Emellett a gluténérzékenység, más néven cöliákia, szintén okozhat hasonló panaszokat, mivel ez egy autoimmun reakció, amely a glutén fogyasztására adott válaszként lép fel.
Azoknál az egyéneknél, akiknél étkezés után puffadás lép fel, érdemes lehet egy alapos étkezési naplót vezetni, amelyben több héten át figyelemmel kísérhetjük, hogy mely ételek és italok fogyasztása után jelentkeznek a kellemetlen tünetek. Ez a módszer segíthet feltárni, hogy konkrét ételek okozzák-e a problémát.
Bár nem gyakori, a has puffadása és duzzanata súlyos egészségügyi állapotot jelezhet. A májbetegség, a gyulladásos bélbetegség, a szívelégtelenség, a veseproblémák, valamint egyes ráktípusok mind hozzájárulhatnak a puffadás kialakulásához. A napokig vagy hetekig tartó puffadás, orvosi ellátást igényel.
A puffadás hátterében állhatnak étkezéssel összefüggő okok, gázképzéssel járó emésztőrendszeri betegségek, valamint egyéb megbetegedések.