Készülj fel a Pride-felvonulásra! A civilek egy részletes jogi útmutatót dolgoztak ki, amely segít minden résztvevőnek tájékozódni a jogaikról és kötelezettségeikről. Fontos, hogy mindenki tudja, mire számíthat a rendezvény során. Ne hagyd ki ezt a haszno

Nincs ok az aggodalomra: a Pride-bírság nem szerepel az erkölcsi bizonyítványban, ráadásul az arcfelismerő technológiát sem érdemes orvosi maszkkal próbálkozni kijátszani.
Hétfőn, miután megszületett a döntés az alaptörvény módosításáról, amely potenciálisan megalapozhatja a Pride események betiltását, a Magyar Helsinki Bizottság, a TASZ és az Utcajogász csapata összegyűjtötte a leglényegesebb kérdéseket a témában, és részletes válaszokat is adtak rájuk.
Már hetek óta érezhető a gyülekezési törvény módosításának hatása, amely lényegében megfojtotta a tervezett felvonulásokat. Most már jogi értelemben is rögzítették, hogy a gyermekek testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez való jog, az élethez való jog kivételével, minden más alapvető jog előtt áll. E törvény értelmében a rendőrség jogot formál arra, hogy betiltsa az ilyen jellegű gyűléseket, és nem csupán a szervezőket, hanem a résztvevőket is súlyos bírságokkal sújthatja, akár 200 ezer forint értékben. A kapcsolódó kérdések és aggodalmak már tisztázásra kerültek.
Fontos, hogy ha valakit szabálysértési bírsággal sújtanak, akkor emiatt nem küldhetik el a munkahelyéről, mivel a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása, képessége vagy a munkáltató működésével összefüggő ok miatt mondhat fel. Ha valaki pride-os pólóban megy be dolgozni, akkor sem mondhatnak fel neki és amiatt sem kell aggódni, hogy egy esetleges pénzbírság benne lenne majd az erkölcsi bizonyítványban, mivel az szabálysértés.
Bírságoláskor érdemes azt tudni, hogy ha az erről szóló nyomtatványt a pride-oló aláírja, akkor utána már nem élhet jogorvoslattal a bírság ellen. El lehet utasítani a helyszíni bírságot, akkor szabálysértési eljárás indul és levélben értesítik ki a szabályszegőt. Utána lehet személyes meghallgatást kérni a rendőrségtől és ha fenntartja a rendőrség a bírságot, bírósághoz lehet fordulni.
A jogi szakértők tisztázták, mi történik abban az esetben, ha valaki véletlenül keveredik a Pride felvonulásába. Az álláspontjuk szerint a rendőrség csak akkor róhat ki bírságot, ha a helyszínen, például hangosbemondón keresztül értesítik az érintettet arról, hogy egy tiltott gyűlésen tartózkodik. Amennyiben a figyelmeztetés ellenére az illető továbbra is a helyszínen marad, akkor már jogosan kiszabható a büntetés. A rendőrségnek kell bizonyítania, hogy a figyelmeztetést hallotta, ezt pedig például kamerafelvételekkel vagy a jelenlévő rendőrök tanúvallomásaival teheti meg. Fontos, hogy az illető nem csupán "boltba igyekezett", hanem tudatosan részt vett a gyűlésen.
A helyszínen kiszabott bírság mértéke 6500 és 65 000 forint között változhat, azonban ha valaki ismételten vét a szabályok ellen, a büntetés akár 90 000 forintra is emelkedhet. Az utólagosan, levélben érkezett pénzbírság 6500-tól 200 000 forintig terjedhet. A pontos összeg megállapítása a szabálysértés súlyosságán, valamint az elmúlt két évben elkövetett esetleges korábbi szabálysértéseken alapul. Emellett a hatóság figyelembe veszi az elkövető anyagi és szociális helyzetét is, ám ehhez a szabálysértőnek tájékoztatnia kell a rendőrséget. A személyes meghallgatás jogorvoslati kérelme szükséges ahhoz, hogy ezt a szempontot figyelembe vegyék.
A tüntetéseken, ha valaki eltakarja az arcát, büntetések kiszabására is sor kerülhet. Fontos megjegyezni, hogy egészségügyi maszk viselése sem engedélyezett, így ezzel nem érdemes próbálkozni. Ennek a szabályozásnak különös jelentősége van, ugyanis a kormány tervei között szerepel, hogy a Pride rendezvényen mesterséges intelligencián alapuló arcfelismerő rendszert alkalmaznak. A cikk szerint ezt a technológiát azokkal szemben lehet használni, akik ellen már szabálysértési eljárást indítottak, de akár olyan személyek is a célkeresztbe kerülhetnek, akiket a helyszínen nem bírságoltak meg, mégis egy videofelvétel alapján azonosítani tudnak.
A rendőri intézkedéseket is részletezték. "Ha nem tudod hitelt érdemlően igazolni magad, vagy ellenállsz a rendőr felszólításának, akkor előállíthatnak, azaz bevihetnek a rendőrségre legfeljebb nyolc órára (ami négy órával meghosszabbítható). Ha ellenállsz, akkor testi kényszert, illetve egyéb kényszerítő eszközt is alkalmazhatnak veled szemben, és szabálysértésért is fel fognak jelenteni. Ha aktívan állsz ellen, akkor az már bűncselekménynek is minősülhet. A gyűlés feloszlatása körében - ha a résztvevők felszólításra maguktól nem hagyják el a helyszínt - az igazoltatások és a testi kényszer után könnygázt, vízágyút is bevethet a rendőrség". Az, aki passzív ellenállásra készül - még ha békésre is - az számítson rá, hogy testi kényszert fognak alkalmazni, például az úttestre ülőt, át fogják cipelni a járdára. Azt írták, az nagyon fontos, hogy semmi olyan mozdulatot ne tegyen, amit a rendőr támadásként érzékelhet, vagy amivel akár csak véletlenül is hozzáérhet a rendőrhöz, mert azzal büntetőeljárást kockáztat.