Sokan elrontják ezt a dolgot: ne engedd, hogy kárba vesszen, hiszen a neves kertész szerint így varázsolhatsz az esővízből igazi kincset - Pénzcentrum.

Most, hogy az elmúlt napokban több hónapnyi eső zúdult ránk, egyre többen teszik fel a kérdést: nem lenne-e érdemes összegyűjteni és okosan tárolni ezt a hirtelen érkező, bőséges csapadékot? Az esővízgyűjtés nem csupán környezetbarát megoldás, de jelentős megtakarítást is eredményezhet a háztartások számára - különösen, ha ismerjük a helyes felhasználási módokat. Bár a kert locsolása az egyik legkézenfekvőbb alkalmazás, az esővíz ennél sokkal többféleképpen hasznosítható!
Az elmúlt évek szélsőséges időjárása és a rekordszárazságok miatt egyre több magyar család keresi a megoldást arra, hogyan lehet fenntarthatóbbá tenni a vízfelhasználást. Az esővízgyűjtés az egyik legegyszerűbb és legolcsóbb módszer arra, hogy jelentős pénzt spóroljunk, miközben csökkentjük a vezetékes víz iránti igényt - közölte Szebenyi Péter, népszerű hobbikertész a legfrissebb Facebook-posztjában. A csapadékvíz összegyűjtése így nemcsak a pénztárcánkat kíméli, hanem csökkenti a települési vízkészletek terhelését is. Ráadásul az esővíz felhasználása kevesebb energiát igényel, mint a vezetékes víz kitermelése, tisztítása és szállítása.
"Az esővíz gyűjtése nemcsak trendi, hanem igazi környezetbarát választás is!" – fogalmazott posztjában. Ez valóban így van! Az esővíz különösen hasznos a növények számára, hiszen puhább, mint a csapvíz, így kíméli a talajt és a kertben élő organizmusokat. Ráadásul az esővíz ingyenes forrás, amellyel kis odafigyeléssel és néhány okos technikai megoldással jelentősen csökkenthetjük vízdíjainkat.
Szebenyi Péter tanácsai szerint az esővíz gyűjtése akkor hasznos és biztonságos, ha megfelelő tárolókba és szűrőkkel gyűjtjük össze. Tárolók lehetnek:
Szebenyi Péter felhívja a figyelmet arra, hogy a tartályokat lehetőleg árnyékos, hűvös helyen tároljuk, mivel ez segít megakadályozni a víz felmelegedését. Emellett fontos, hogy szúnyoghálóval vagy fedéllel zárjuk le őket, így elkerülhetjük a rovarok bejutását. A rendszeres karbantartás is kulcsfontosságú: ne feledkezzünk meg a szűrők tisztításáról, a vízszint folyamatos ellenőrzéséről és a tartályok időszakos fertőtlenítéséről, hogy megakadályozzuk a baktériumok, algák vagy rovarok elszaporodását.
"Egy négytagú család átlagosan napi 500-600 liter vizet fogyaszt, amelyből akár 50%-ot is helyettesíthetünk esővíz gyűjtésével" - mondta egy korábbi interjúban a Praktiker szakértője a HelloVidéknek. Ez évente több száz köbméter vízmegtakarítást eredményezhet.
Az esővízgyűjtés egy olyan fenntartható megoldás, amely számos ökológiai, pénzügyi és gyakorlati előnnyel jár, és amely egyre inkább összhangban áll a természeti erőforrások védelmére és a zöld életvitel előmozdítására irányuló globális törekvésekkel. Magyarországon azonban ez a gyakorlat még nem terjedt el széles körben, holott a talaj- és felszíni vizek hozzáférhetősége egyre inkább problémát jelent. Az esővíz összegyűjtése tehát jelentős mértékben hozzájárulhatna a települések vízkészleteinek tehermentesítéséhez. A csapadékvíz felhasználása ráadásul kevesebb energiát igényel, mint a hagyományos vízforrásokból származó vezetékes víz, amelynek kinyerése, tisztítása és szállítása sokkal költségesebb és energiaigényesebb folyamat. Nem elhanyagolható tény, hogy az esővíz használata anyagilag is kedvezőbb, hiszen a vezetékes víz használata magasabb költségekkel jár, és például kevesebb mosószerre van szükség a mosás során. Ezért érdemes elgondolkodni az esővízgyűjtés előnyein, hiszen nemcsak a környezetet óvhatjuk, hanem a háztartásunk költségeit is csökkenthetjük.
A csapadékvíz-elvezetés kérdése központi irányítás alatt áll, ami azt jelenti, hogy a helyi szabályozások helyett az Országos Településrendezési és Építési Követelmények (OTÉK) képezik az irányadó keretet. Ezen belül a csapadékvíz, vagyis az esővíz elvezetésének részletes előírásait a 47. § tartalmazza. Fontos tudni, hogy a telekről származó csapadékvizet kizárólag zártszelvényű vezetéken keresztül, az utcai járdaszint alatt lehet a közterületi nyílt vízelvezető árkokba irányítani.
A régebbi építésű házak, sőt, sok újonnan épített ingatlan esetén is gyakran tapasztalható, hogy a tervezés során nem fordítottak elegendő figyelmet az esővíz megfelelő elvezetésére. Ez számos problémát okozhat. Ha az ereszek és az elvezető csövek rendszere nem megfelelően van kialakítva, és a víz például a házfalra csorog, az idő múlásával vizesedéshez vezethet. Ennek következményeként penészesedés alakulhat ki, sőt, súlyosabb esetekben akár statikai gondok is felmerülhetnek. Tehát elmondható, hogy az esővíz kezelése kulcsfontosságú: ha ügyesen irányítjuk, hasznos lehet, de figyelmetlenség esetén komoly károkat is okozhat.
A víz- és csatornaszolgáltatók által megfogalmazottak szerint arra is figyelnünk kell, hogy a csapadékvizet semmiképp se vezessük a csatornahálózatba.
Fontos megjegyezni, hogy a csapadékvizet tilos bevezetni olyan kutakba, amelyek nincsenek használatban! Ezért elengedhetetlen, hogy a csapadékvíz kezelésére megfelelő és biztonságos megoldásokat találjunk. Olyan esővíz-elvezető rendszert kell létrehoznunk, amely megakadályozza, hogy az esővíz átszivárogjon a szomszédos telkekre vagy más területekre. Az esővíz gyűjtésére és felhasználására vonatkozó szabályok és előírások betartása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a csapadékvizet hatékonyan és biztonságosan tudjuk hasznosítani.
Az esővíz gyűjtése és tárolása számos kreatív módon valósítható meg különböző tartályok segítségével. Amennyiben nyitott tartályt választasz a víz összegyűjtésére, fontos, hogy figyelj az állatok biztonságára is. Az állatok, akik esetleg inni szeretnének a vízből, könnyen bajba kerülhetnek, ezért érdemes olyan megoldásokat alkalmazni, amelyek segítenek elkerülni a fulladásukat. Például egy úszó fadarab vagy más lebegő tárgy biztosítása remek lehetőség lehet számukra, hogy könnyedén ki tudjanak mászni a vízből. Most pedig néhány esővízgyűjtési lehetőséget mutatunk be, amelyeket a Praktiker ajánl: