Ezt is tapasztalhatjuk a boltok polcain? A nemzetközi élelmiszer-nyersanyagárak kedvezően alakulnak.

Március hónapban a globális élelmiszerárak szinte stagnáltak, csupán enyhe emelkedést mutattak az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) legfrissebb adatai alapján, melyeket pénteken tettek közzé.
Március hónapban a nemzetközi élelmiszer-nyersanyagárak átfogó árindexe szinte stagnált, hiszen az előző hónap 126,8 pontjáról mindössze 127,1 pontra emelkedett. Ez a márciusi adat 6,9 százalékos növekedést mutat az egy évvel ezelőtti szinthez képest, ám jelentős mértékben, 20,7 százalékkal elmarad a 2022 márciusában regisztrált 160,2 pontos rekordtól – tájékoztatott az MTI.
A FAO élelmiszerár-indexe egy olyan kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt leglényegesebb élelmiszer-alapanyagot - a növényi olajokat, gabonaféléket, húsokat, tejtermékeket és a cukrot - figyeli meg a nemzetközi piacon érvényes árak alapján.
A mutató tavalyi átlagértéke 122 pontot tett ki, ami 2,1 százalékkal elmaradt a 2023-as év számadataitól.
A FAO gabonaárindex márciusban átlagosan 109,7 pontot mutatott, ami 2,9 ponttal (2,6 százalékkal) csökkent az előző hónaphoz képest, és 1,2 ponttal (1,1 százalékkal) maradt el a tavalyi év azonos időszakának értékétől. A hónap során a kukorica, a búza és a rizs nemzetközi ára csökkent, míg az árpa világpiaci ára havi szinten emelkedett.
A növényi olaj árindexe március hónapban jelentős növekedést mutatott, hiszen egy hónap alatt 5,8 ponttal (3,7%-kal) emelkedve átlagosan 161,8 pontra ért el. Ez az érték egy évvel ezelőttihez képest 23,9%-os emelkedést jelent. Az árindex felfelé ívelő trendjét a pálma-, repce-, szója- és napraforgóolaj globális piaci jegyzéseinek erősödése idézte elő.
A FAO húsárindexe márciusban átlagosan 118,0 pontot ért el, ami 1,0 ponttal (0,9%-kal) magasabb, mint februárban, és 3,1 ponttal (2,7%-kal) túlszárnyalta az egy évvel ezelőtti szintet. Március hónapban a sertés-, juh- és marhahús nemzetközi árainak növekedése volt megfigyelhető, míg a baromfihús ára változatlan maradt a hónap során.
A tejtermékek árindexe márciusban változatlanul 148,7 ponton stagnált, ami 24,6 ponttal (19,9 százalékkal) magasabb az előző év azonos időszakához képest. A hónap során a nemzetközi sajtárak ára csökkent, ezzel ellensúlyozva a vaj és tejpor áremelkedését.
A FAO cukorárindexe márciusban 1,6 ponttal (1,4%-kal) csökkent az előző hónaphoz viszonyítva, így 116,9 pontra esett vissza, ami 16,5 ponttal (12,3%-kal) elmarad a tavalyi év hasonló időszakától. A cukor világpiaci árában tapasztalható márciusi csökkenést főként a gyengülő globális kereslet jelei idézték elő, amelyek mérsékelni tudták a szűkebb globális kínálat miatti aggodalmakat.
A magyar kormány szerint a legutóbb bevezetett árrésstopnak köszönhetően 84 élelmiszertermék ára átlagosan 18,1 százalékkal csökkent, és közülük 21 termék ára több mint 50 százalékkal csökkent.