Euronews: Egy új szlovák törvényjavaslat szerint a civileket lobbistákként azonosítják.

A szlovák kormány szerdán (február 4-én) zöld utat adott a civil szervezeteket érintő törvénytervezetnek, amely heves kritikákat váltott ki a non-profit szektor képviselői részéről. A civil szervezetek képviselői úgy vélik, hogy a szlovák parlament a "Putyin-üzemmódra" kapcsolt, ami aggodalmakat vet fel a demokrácia és a civil társadalom jövője szempontjából.
A törvénymódosítást Adam Lučanský, a radikális jobboldali SNS képviselője terjesztette a parlament elé. A javasolt módosítás célja, hogy a politikai döntéshozókra közvetlenül vagy közvetve hatást gyakorló civil szervezeteket lobbistaként kategorizálják. Ezáltal adminisztratív kötelezettségeket róhatnak ezekre a szervezetekre, miközben a valódi lobbistákra nem vonatkoznak hasonló kötelezettségek. Az Euronews tájékoztatása szerint ez a lépés jelentős hatással lehet a civil szféra működésére.
A jogszabály kötelezi a civil szervezeteket arra, hogy tegyék közzé azokat a magánszemélyeket, akik az adott évben 5000 eurót meghaladó támogatást nyújtottak számukra. Emellett az igazgatósági tagok azonosító adatait is nyilvánosságra kell hozniuk.
Az NGO-k "orosz törvénynek" titulálták a törvényjavaslatot, és közölték, hogy azt "Putyinnak a szabadság elnyomására vonatkozó rendeletei ihlették".
A jogszabály középpontjában álló téma a közelgő kormányellenes demonstrációk, amelyeket civilek hívnak életre csütörtökre és péntekre. A Via Iuris nevű civil szervezet aggodalmát fejezte ki, miszerint a törvénytervezet nem tartalmazza a szükséges szakértői konzultációt. Figyelmeztettek arra, hogy a tervezett módosítások a civil szervezetek működésének megszorításához és stigmatizálásához vezethetnek. Szerintük a javaslat diszkriminatív jellegű, és ellentétes a hazai alkotmánnyal, valamint az európai jogi normákkal.
Robert Fico miniszterelnök elutasította, hogy a törvénymódosítást orosz jogszabályokkal párhuzamba állítsák. Kifejtette, hogy véleménye szerint a civilek már nem is tudják, mi ellen demonstrálnak, így "csupán egy újabb hazugságot találnak ki".
2024 áprilisában a szlovák kormány megkísérelte egy orosz példát követő külföldi ügynöktörvény elfogadását a parlamentben. Ez a törvény a külföldről anyagilag támogatott szervezeteket célozta volna meg, azonban végül nem kapta meg a szükséges szavazatokat. A legújabb javaslatról április 9-én tartanak vitát a parlamenti képviselők.