Erdély csodálatos tájain, ahol a történelem és a természet egyedülálló harmóniában találkozik, a Szent Család számára tökéletes szállást keresünk. Fedezd fel a régió legszebb helyeit, ahol a vendégszeretet és a nyugalom várja az érkezőket!


"A Szent család szállást keres, de senki sem nyújt helyet..." - így éneklik átszellemülten a katolikus hívek karácsonyt megelőző kilenc estén, amikor újabb családhoz kísérik a szent családot ábrázoló képet. Ez a tradíció a 20. század elejéről származik, és arra hívja fel a figyelmet, hogy az ünnep igazi lényegére összpontosítsunk. A legkisebb, de legszorosabb szeretetközösségekre irányítja a tekintetet, hangsúlyozva, hogy az adás, a befogadás és a nyitottság a valódi keresztényi értékek. Idén mi is csatlakoztunk a szentcsaládhoz: a csíkborzsovai közösséghez látogattunk el, ahol az imádságok és énekek után a szervezőkkel folytattunk beszélgetést.

Felfedeztük, hogy a magyar népi hagyományok között a legnépszerűbb adventi ájtatosság a "Szállást keres a Szent Család", amelyet december 15-én este kezdenek el ünnepelni. A tradíció szerint kilenc család alkot egy "bokrot", és esténként váltakozva látogatják meg egymás "bokrait", ahol a templomban előzőleg megáldott Szent Család-kép előtt közösen imádkoznak és énekelnek. Annak érdekében, hogy senki ne maradjon ki, a faluban annyi kilences csoportot alakítanak, amennyi szükséges. Régebben akár öt csoport is bejárta Csíkborzsova utcáit, de idén már csak két közösség őrzi ezt a szép hagyományt a településen.

A názáreti szent Család, mint a földi család ideális példája, karácsony közeledtével arra hívja fel a figyelmet, hogy mindenki egy éjszakára befogadja Józsefet, Máriát és kis Jézust. Ez a gesztus nem csupán hagyomány, hanem lehetőség arra, hogy elmélyítsük saját családi kapcsolatainkat. Az otthonunkban kialakított „oltáron” elhelyezett jelkép előtt közösen imádkozva kérjük a Szent Család közbenjárását. A szentcsaládjárás adventi szokása így nemcsak a közös imádságra, hanem a családi összetartozásra is fókuszál, teret adva a szeretet és a közösség erejének.

Jézus születésének elbeszélése voltaképpen egy utazástörténet, ahol a születés tényét szimbólumok és találkozások hangsúlyozzák. Karácsonykor ezt láthatják a hívek templomaikban, általában kisgyermekek előadásában. Ekkor mar megérkezik a Szent család, ha úgy tetszik, hazatalál, addig viszont hosszú utat tesz meg, míg az istálló melegében elhelyezkedhet. Az evangéliumi beszámolók szerint Mária és József elhagyja otthonát, vándorolnak, amikor Jézus születik. Betlehembe tartanak, Dávid városába, hogy az "elsőszülött", az ígéret hordozója királyi méltóságban születhessen. Azonban hiába kérnek éjszakára szállást, senki nem tarja ki előttük otthonát, talán ezt a keserű tényt próbálják enyhíteni napjaink keresztényei, akik kárpótlásul megnyitják otthonaikat előttük, befogadják őket egy éjszakára saját családjaikba.

A gyermekek betlehemes játékát megelőzi a Szállást keres a Szent Család hagyománya, amely évről évre újraéled. Idén mi is csatlakoztunk egy varázslatos estére a csíkborzsovai közösséghez, ahol a női tagok és kisgyermekeik imafüzeteket hoztak magukkal. Ezekből a füzetekből felváltva olvasták az imádságok okát, lehetőséget adva a híveknek, hogy mélyebben elmerüljenek a karácsony igazi üzenetében. Az imafüzetben található sorok egyszerűek, ám jelentőségük felbecsülhetetlen: a résztvevők ajándékot kapnak, amelyet néhány pillanat múlva a legnagyobb szeretettel képesek továbbadni. Így válnak megajándékozottakká, majd ajándékozókká. Külön öröm, hogy a látogatások során nemcsak a közösségünket erősítjük, hanem a házigazdák családjáért és elhunyt szeretteikért is együtt imádkozunk. Ezzel a Szent Családdal együtt nemcsak magunkat, hanem egymást is befogadjuk, erősítve a szeretet és az összetartozás kötelékét.

Related posts