Emlékvetítések és közönségtalálkozók a magyar film ünnepén az Urániában!

Az Uránia Nemzeti Filmszínház legfrissebb közleménye szerint 124 évvel ezelőtt, 1901. április 30-án a mozilátogatók számára debütált A táncz című filmfüzér, mely méltán jegyzi be magát a mozgóképkultúra történetébe mint az első magyar filmalkotás. E jeles esemény nem csupán a magyar filmművészet születésnapját jelzi, hanem a hazai mozi iránti szenvedély kezdetét is.
A tájékoztató szerint 17 órától A legbelsőbb Ázsia - Magyarok nyomában Mongolországban című, "személyes hangvételű roadmovie-t" vetítik, amelyet bemutatója óta már több mint ötezren tekintettek meg mozikban, többek közt az Urániában, ahol folyamatosan műsoron van. Az április 30-i vetítés különlegessége, hogy jelen lesz Füredi Zoltán orientalista-antropológus filmrendező, akit a vetítést követően kérdezhet a közönség.
19.30-tól a Láthatatlan kötelek című, "életútkövető" dokumentumfilmet tűzik műsorra, amit eddig csak néhány alkalommal vetítettek moziban. Varga Ágota filmrendező egy vak szülők gyermekeként felnőtt látó fiú, a már 19 éves Fecó történetét folytatja - immár harmadik filmjében, a 2006-os Szemünk fénye és a 2015-ös Szülei szeme után. A vetítéshez kapcsolódó beszélgetés vendége a rendező, akit Buglya Zsófia programigazgató mellett a nézők is kérdezhetnek. A dokumentum- és ismeretterjesztő alkotások sorában a nap folyamán levetítik a dunaszerdahelyi magyar focicsapatról szóló DAC Film című produkciót is.
A játékfilmek közül az újdonságok (a Véletlenül írtam egy könyvet, a Minden rendben, valamint az animációs Csongor és Tünde) mellett a Nemzeti Filmintézet - Filmarchívum három klasszikusát tűzik műsorra, utóbbiakat angol felirattal. Makk Károly filmrendező születésének közelgő centenáriuma alkalmából egyik legkedveltebb filmjét, a Hunyady Sándor novellája alapján készült Egy erkölcsös éjszakát vetítik 1977-ből, amely egy bordélyház különleges napját meséli el Psota Irén és Cserhalmi György főszereplésével, Tóth János operatőr képeivel.
Márciusban, 73 éves korában eltávozott a filmvilág egyik kiemelkedő alakja, Sopsits Árpád, akinek nevéhez fűződik többek között a Torzók és az A martfűi rém. Munkásságának emlékére az első nagyjátékfilmje, a rendszerváltás idején készült Céllövölde kerül bemutatásra. Ez a megrendítő apa-fiú történet nemcsak a színészi teljesítményekről szól; Kovács Lajos és Lengyel Zoltán mellett a legendás Nagy Feró is szerepet vállal, aki egy rendőrnyomozó bőrébe bújik. A film lenyűgöző audiovizuális világát olyan tehetséges alkotók teremtették meg, mint Medvigy Gábor és Klöpfler Tibor operatőrök, valamint Melis László, aki a zenei aláfestést biztosítja.
A rendszerváltás szelleme elevenedik meg Tímár Péter népszerű szatírájában, a Csapd le csacsi! című filmben, amely most újra látható, köszönhetően a Nemzeti Filmintézet - Filmarchívum által végzett restaurálásnak. Az elmúlt év filmsikerei közül nemcsak a Ma este gyilkolunk című krimi-vígjáték, hanem a rendszerváltás utáni évtizedek legnagyobb nézettségét elérő Hogyan tudnék élni nélküled? című zenés vígjáték is visszatér a vászonra, lehetőséget adva a közönségnek, hogy újra átélje ezeket a felejthetetlen pillanatokat.
A Magyar Művészeti Akadémia két különleges ingyenes filmvetítést szervez, amelyre a mozi hivatalos weboldalán keresztül lehet regisztrálni. Az első vetítési blokk 16 órától kezdődik, és bemutatja a legkorábbi magyar film, A táncz virtuális rekonstrukciójáról készült dokumentumfilmet, amelyet Fazekas Bence rendezett. Ezen kívül műsorra kerül Vadász János Nyitány című, 1965-ös ismeretterjesztő rövidfilmje is, amely az élet születésével foglalkozik, és büszkén viseli az első Oscar-jelölt magyar film címét. Ne hagyd ki ezt az izgalmas kulturális eseményt!
A 18 órakor kezdődő program során Szőts István klasszikus hollókői dokumentumfilmje, a "Kövek, várak, emberek" kerül bemutatásra, amely 1955-ből származik. Ezt követően Rák József rendezésében a tudományos filmkészítésről szóló rövidfilm vetítése vár ránk. A 16 órás vetítés keretében pedig a Magyar Művészeti Akadémia Film- és Fotóművészeti Tagozata ünnepélyes keretek között adja át elismerő okleveleit a kiemelkedő alkotóknak.