Elon Musk rakétája úgy látszik, ismételten nem érte el a kívánt célját.
A SpaceX Starship rakétája csütörtökön felrobbant, ami komoly aggodalmakat vet fel a NASA és a SpaceX jövőbeni terveivel kapcsolatban.
A SpaceX Starship rakétája csütörtökön, nem sokkal a kilövést követően darabjaira hullott, ami miatt a Mexikói-öböl felett közlekedő repülőgépeknek módosítaniuk kellett útvonalaikat, hogy elkerüljék a hulló törmeléket. Ez jókora visszalépés Elon Musk és a SpaceX számára, de mivel a NASA is számít a Starship sikerességére, ezért akár a 2026-os Holdra szállás terveibe is bezavarhat, ha nem sikerül orvosolni a problémát - számolt be a CBS News.
A SpaceX irányítóközpontja nyolc perccel az indítás után elvesztette a kapcsolatot az újonnan fejlesztett Starshippel, amely első tesztküldetése során álműholdakat szállított, személyzet viszont nem tartózkodott a fedélzeten, így nem sérült meg senki a robbanásban. "Teljesen elvesztettük a kommunikációt a hajóval - ez lényegében azt jelzi, hogy probléma történt a felső fokozattal" - erősítette meg a Reuters szerint Dan Huot, a SpaceX kommunikációs vezetője. Legutóbb 2023 márciusában hibásodott meg egy Starship felső fokozata, amikor az Indiai-óceán felett visszatért a Föld légkörébe. Ritkán fordul azonban elő, hogy egy SpaceX-meghibásodás ilyen széles körű légi forgalmi fennakadásokat okozzon.
A FlightRadar24 repüléskövető weboldal szerint kereskedelmi járatok tucatjainak kellett repülőtereken landolniuk, vagy útvonalat változtatniuk a törmelékek elkerülése érdekében. A floridai Miami és Fort Lauderdale repülőtér indulásait szintén körülbelül 45 perces késések sújtották. Az Egyesült Államok Szövetségi Légügyi Hatósága (FAA) - amely a magánindításokat szabályozza - közölte, hogy rövid időre lelassította és átirányította a repülőgépeket a törmelék hullásának térsége körül, de a normál működés azóta helyreállt. Elon Musk közzétett egy videót a törmelékmezőről, és azt írta: "A siker nem garantált, de a szórakozás igen."
A SpaceX-nek alaposan át kell tekintenie a robbanás okait, és ki kell javítania a felmerült problémákat. Ez a folyamat hosszadalmas és erőforrás-igényes lehet, ami jelentős késedelmet okozhat a következő tesztindításokban. Elon Musk korábban legalább 12 Starship-teszt végrehajtását tervezte évente, de az esemény most komoly kihívások elé állíthatja ezt a célkitűzést. Az FAA valószínűleg baleseti vizsgálatot indít, és ideiglenesen felfüggesztheti a Starship következő indításait. A hatóság ilyen esetekben azt is megvizsgálja, hogy a törmelék veszélyeztette-e a lakott területeket, ami tovább növelheti a leállás időtartamát és a szükséges intézkedések sorát.
A Starship kulcsszereplője a NASA Artemis-programjának, különösen az Artemis III. küldetésnek, amely történelmi jelentőségű, mivel először küld embert a Holdra az Apollo-program óta. A Starship terheléses indításának esetleges kudarcai súlyos következményekkel járhatnak. A Starshipet választották a NASA új Holdra szálló moduljának alapjául, így bármilyen késedelem a fejlesztésben vagy az engedélyezési folyamatban közvetlenül befolyásolhatja az Artemis II. és III. küldetések időpontját. Az Artemis II. küldetés, amely négy űrhajóst küld a Hold körüli pályára, 2026 áprilisában indul, míg az Artemis III. küldetés, amely az űrhajósok Holdra juttatását célozza, várhatóan 2027 közepén valósul meg. A sikeres Starship indítás tehát elengedhetetlen a program ütemtervének betartásához.