Szekeres Imre nyilatkozata szerint Gyurcsány távozása új reményt hoz a politikai tájképre. Az ex-miniszter véleménye alapján a változás pozitív hatással lehet a jövőbeni politikai eseményekre és a közélet dinamikájára. A Demokrata által közölt információk

Schiffer András, az LMP egykori társelnöke és országgyűlési képviselő, nemcsak gúnyosan utalt az összeesküvés-elméletekre, hanem egyúttal megemlékezett Gyurcsány Ferenc néhány olyan cselekedetéről is, amelyek szerinte tiszteletet érdemelnek. Kiemelte Gyurcsány bátorságát, amellyel szembeszállt a nómenklatúrával 2002-ben, valamint a "politikai ösztönök" vezérelte lemondását 2009-ben. Ezen túl beszélt a Demokratikus Koalíció országos pártként való megerősödéséről is, ami szintén figyelemre méltó lépés volt a politikai színtéren.
Fekete-Győr András, a Momentum alapítója, akit a párt jelenlegi elnöke csúnyán leszidott, úgy fogalmazott, hogy "történelmi pillanat tanúi vagyunk". Szerinte Gyurcsány ugyan megkésett, de fontos döntést hozott a rendszerváltás érdekében. "Van, amikor egyet hátra kell lépni, hogy kettőt léphessünk előre."
Hont András újságíró a saját karakterére jellemző módon így fogalmazott: "Most végre helyet csinálhatok a polcokon, hogy elférjenek azok a fantasztikus könyvek a modern magyar baloldalról."
Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője "a globalisták újabb "kármentésének"" nevezte a lépést. Szerinte Gyurcsányt most "eltakarították", hogy helyet csináljanak Magyar Péternek, aki - mint írta - "behódol Brüsszelnek".
Szekeres Imre, az MSZP egykori honvédelmi minisztere a HVG-nek adott interjújában kifejtette, hogy Gyurcsány Ferenc visszavonulása az önértékelésének gyümölcse, amelyet tiszteletre méltónak tart. Úgy véli, hogy Gyurcsány alaposan mérlegelte eddigi pályafutását, és az önvizsgálat során arra a megállapításra jutott, hogy ideje visszavonulnia. Ezt a lépést méltányolja és tiszteletben tartja.
"Bízom benne, hogy a távozása új lehetőségeket teremt a hazai baloldal számára, és fokozza az együttműködés lehetőségét is. A következő tavasszal minden politikai pártnak mérlegelnie kell, hogy kész-e közös fellépésre (...) a kormányváltás céljából."
Lamperth Mónika a HVG-nek nyilatkozva kifejezte meglepetését Gyurcsány Ferenc visszavonulásával kapcsolatban, bár korábban már érzett arra utaló jeleket, hogy ez a lépés megtörténhet. A volt belügyminiszter úgy véli, hogy a döntés valójában már régebben aktuális lett volna, például a 2024-es EP-választások után, ha a DK kudarcot vall. Mónika szerint a Demokratikus Koalíció nem feltétlenül fog szétesni Gyurcsány távozása miatt, mivel a párt szimpatizánsai gyakran Dobrev Klárával együtt tekintették őt a politikai "brand" szerves részének.