Felfedeztek négy új bolygót, amelyek nem is olyan távol vannak a Naprendszertől.


A Barnard-csillag csupán 6 fényévre van tőlünk, és eddig szinte semmilyen információval nem rendelkezünk a környező térségről.

Több mint 100 év telt el azóta, hogy az amerikai csillagász Edward Emerson Barnard felfedezte a róla elnevezett égitestet, a Barnard-csillagot. Különlegessége, hogy a legközelebbi egyedülálló csillag a Naphoz - csupán 6 fényév távolságra van a Földtől -, de ha a legközelebbi csillagok sorát tekintjük, akkor is a negyedik helyen áll az Alpha Centauri hármas rendszere mögött.

Annak ellenére, hogy a létezése több mint 100 éve ismert, még mindig képes meglepetéseket okozni. A csillagászok nemrég fedezték fel, hogy egy kisméretű bolygó kering körülötte, most pedig további három ilyet találtak ott a Chicagói Egyetem kutatói. Erről a The Astrophysical Journal Letters című tudományos lapban számoltak be.

A Barnard-csillag egy M-típusú törpecsillag, amely méretét és hőmérsékletét tekintve jelentősen elmarad a Nap mögött. A csillagászok számára ez a csillag különösen izgalmas, mivel eddig csupán néhány, a Földnél kisebb exobolygót fedeztek fel, és a Barnard körül található négy ilyen égitest felfedezése valódi tudományos szenzációt jelent. Ezek a kis bolygók rendkívül gyorsan, mindössze néhány nap alatt kerülik meg a csillagot: a legközelebbi mindössze 2,3, míg a legtávolabbi 6,7 földi napot igényel a teljes keringéshez. Bár a Barnard-csillag hőmérséklete alacsonyabb, mint a Napé, a felfedezett bolygók mégis jelentősen közelebb keringenek hozzá, mint ahová a csillag lakható zónája terjed.

A bolygók a Föld tömegének körülbelül 20-34%-át képviselik. Mivel a Földről nézve a bolygók nem takarják el a csillagokat, a tudósok számára nehézkessé válik a légkörük kémiai összetételének vizsgálata. Ezen égitestek felfedezése során a kutatók a csillagok gravitációs mozgásainak ingadozásait figyelték meg, amelyekből következtetni tudtak a körülöttük keringő bolygók lehetséges helyére. Az elsőként felfedezett bolygó pedig a legkisebb és a legmesszebb eső az összes közül.

A kutatók szerint a Barnard-csillag rendkívül izgalmas, mert ahhoz képest, hogy kozmikus léptékben milyen közel van a Földhöz, még mindig nagyon keveset tudni róla.

Related posts