Az elengedés folyamata során szinte tragédiába torkollott egy izraeli túsz sorsa Gázában, amikor a helyzet drámaian feszültté vált, és a férfit majdnem megölte egy dühös tömeg.


Az élő közvetítések során izraeli televíziók értesülései szerint a húszéves Agam Berger volt az első, aki szabadságra lépett. Ő az ötödik katonanő, akit a Gázai övezet mellett található Nahal Óz katonai támaszpontról hurcoltak el, míg négy másik társa már a múlt szombaton visszatért Izrael területére.

Őt a Hamász egyedül adta át az övezet északi részén Dzsabálijában a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek.

Agam Berger különleges módon kommunikált Izraelbe a korábban elengedett túszokkal: a szabaduló nők haját egyedi stílusban befonta, így küldött életjelet a szeretteinek.

Később a Hamász és az Iszlám Dzsihád nevű terrorszervezet közösen adta át a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek három izraeli és öt thaiföldi túszát, miután 482 napot töltöttek fogságban.

A túszokat a Nemzetközi Vöröskereszt elszállítja a gázai határon az izraeli hadsereghez. Ők először a határhoz közeli Reim katonai támaszponthoz viszik őket, ahol szükség esetén elsősegélyben részesítik őket, és találkoznak legközelebbi rokonaikkal. Rövid pihenés, állapotfelmérés, zuhanyozás, átöltözés után izraeli kórházakba szállítják őket kivizsgálásra.

A csütörtökön kiszabadult 29 éves Arbel Jehudot a Nir Óz kibucból rabolták el, együtt élettársával, Ariel Kunióval, aki még mindig fogságban van. Arbel egy tragikus esemény szemtanúja volt: 2023. október 7-én a Hamász Izrael ellen végrehajtott terrortámadása során megölték egyik bátyját, Dolevet. A családi dráma tovább fokozódik, hiszen Arbel másik bátyja is túszként szenved a Gázai övezetben.

Berger az utolsó élve kiszabaduló női civil túsz, akit az egyezség értelmében a katonák előtt szombaton kellett volna átadni Izraelnek. Az egyezmény megszegése miatt Izrael nem engedélyezte a gázaiak délről északra való átköltözését, amíg nem érkezett biztosíték a szabadulására, amelyet egy soron kívüli túszelengedési időpont keretében intéztek.

Ezen a héten csütörtökön és szombaton három-három elhurcolt izraeli ember szabadulhat ki, míg hétfőn, az újabb megállapodás aláírása után elindulhat a háború miatt délre menekült gázaiak visszatérése az övezet északi területeire.

A harmadik csütörtökön elrabolt túsz, a 80 éves Gadi Mózesz, a Nir Óz kibucból került a Gázai övezet fogságába. Az idős mezőgazdasági szakember feleségét, a 69 éves Efrat Katzot, sajnos meggyilkolták. Az utolsó életjelet 2023 decemberében kapták róla Izraelben. Gadi Mózesz és Arbel Jehud az Iszlám Dzsihád terrorszervezet kezébe került, ahol fogva tartották őket.

Az izraeli túszok szabadulása során a Hamász öt thaiföldi vendégmunkást is átadott Izraelnek, akik szintén túszként éltek. A thaiföldi munkások személyazonosságát nem hozták nyilvánosságra a terrorszervezetek, így az Izraeli Védelmi Erők nem tudták megszervezni a családtagjaik fogadását Izraelben.

Hán-Júniszban az iszlamista terrorszervezetek által feltüzelt tömegben nyitott folyosón félelmetes körülmények között vezették a halálra rémült túszokat a Nemzetközi Vöröskereszt járműveihez.

A túszok szabadon bocsátásáért cserébe 110 palesztin foglyot fognak elengedni izraeli börtönökből. A katonákért cserébe ötven foglyot szabadítanak fel, köztük olyanokat is, akik életfogytiglani büntetésüket töltik, terroristaként elítélve. A civilek esetében fejenként harminc fogoly szabadulásáról van szó. Az elengedettek között szerepel a haifai Maxim étterem ellen végrehajtott, 21 ember halálát okozó terrorcselekmény szervezője is.

Fedezd fel aktuális hetilapunkban a Hamász pszichológiai hadviselésének érdekes aspektusait, ahol részletesebben is bemutatjuk ennek mibenlétét.

Related posts