A külföldön élő magyar nyugdíjasok száma folyamatosan növekszik, és Szlovákiában is egyre többen kapnak utalásokat a nyugdíjukról. Az utóbbi időszakban ez a tendencia különösen szembetűnő, ami új kihívások elé állítja a határon túli közösségeket.

A magyar nyugdíjrendszer terhei nem csupán hazánk határain belül érződnek, hanem a nemzetközi színtéren is komoly hatást gyakorolnak. A legfrissebb statisztikák, amelyeket a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) bocsátott rendelkezésünkre, azt mutatják, hogy 2025 elejére már több mint 51 ezer személy kap nyugdíjat vagy egyéb ellátást, akik külföldi lakóhellyel rendelkeznek - tudósít a pénzcentrum.hu.
A magyarországi nyugdíjasok külföldre való "átmozdulása" - legyen szó tényleges kivándorlásról vagy csak a nyugdíj utalásának helyéről - évről évre növekszik. Tavaly még 49 ezer, 2023-ban pedig 48 ezer külföldi címzettet tartottak nyilván. Az utalások túlnyomó többsége öregségi nyugdíj (2025-ben 75%), és az átlagos havi összeg 90 ezer forint körül mozog, ami jelentősen elmarad a belföldi nyugdíjaktól.
Az egyik legfontosabb tényező, hogy azok a személyek, akik pályafutásuk során több különböző országban tevékenykedtek, az ott eltöltött szolgálati idő alapján arányosan részesülnek az ellátásból. Ez azt jelenti, hogy a különböző államokban eltöltött idő mennyisége befolyásolja, milyen mértékben kapják meg a juttatásokat.
Szlovákia egyre inkább a figyelem középpontjába kerül.
Bár a legtöbb magyar nyugdíjat továbbra is Németországba (34,5%), Ausztriába (10%) és Ukrajnába (11%) utalják, Szlovákia is egyre népszerűbb célországgá válik. A legfrissebb statisztikák szerint 2023 óta 633-mal nőtt az ide folyósított nyugdíjak száma. Ez a tendencia azt jelzi, hogy egyre több magyar nyugdíjas választja Szlovákiát otthonául, különösen a déli, magyarok által lakott területeken, vagy olyan kettős állampolgárok, akik a szlovákiai lakcímükre igénylik a nyugdíjat.
A szöveg átfogalmazása a következőképpen történhet: "Az ukrán vonatkozások csökkenése mellett egyre inkább erősödnek a nyugat-európai utalások."
A rendelkezésre álló adatok alapján világossá válik, hogy Ukrajna felé csökkent a kifizetések száma: 2023 óta 801 járandóságot utalnak el kevesebbet. Ezzel szemben Németország és Ausztria irányába emelkedett a nyugdíjak száma – előbbinél 938-cal, míg utóbbinál 828-cal. Ezek az eredmények arra utalhatnak, hogy sokan olyan helyen töltik nyugdíjas éveiket, ahol korábban aktív életet éltek, vagy ahol családtagjaik laknak.
A töredéknyugdíjak jelentősen rontják az átlagos nyugdíj mértékét.
Érdemes hangsúlyozni, hogy a külföldre utalt nyugdíjak átlagos összege rendszerint alacsonyabb, mint a belföldi nyugdíjaké. A 2023-as statisztikák szerint például mindössze 61 642 forintot tett ki. Ennek hátterében gyakran az áll, hogy sok jogosult csupán rövid időt töltött el Magyarországon, így a nyugdíjra való jogosultságuk arányában csupán egy töredéknyugdíjra számíthatnak.
A jövő dilemmája: elmenni vagy hazatérni?
A jelenlegi tendencia arra irányítja a figyelmet, hogy a nyugdíjkorhatárhoz közeledők egyre több esetben külföldön folytatják mindennapi életüket, és ott kívánják igényelni nyugdíjukat. Szlovákia különösen vonzó célpont lehet számukra, hiszen nem csupán földrajzilag van közel, hanem a közös családi és kulturális kötelékek is erősítik a kapcsolatokat.
A szlovákiai magyar közösség számára is érdemes figyelemmel kísérni a magyarországi nyugdíjtrendeket, különösen azok számára, akik kettős jogviszonyban dolgoztak vagy családi szálak kötik őket a határ túloldalához.