Egy titokzatos részecske segítségével létezik az univerzum? - Üdvözlet Magyarország!

Rejtélyes részecskék, amelyeket "jobbkezes" neutrínóknak nevezünk, talán kulcsszerepet játszanak az univerzumban fellelhető anyag létezésében – állítja egy friss kutatás. De vajon miért létezik egyáltalán a "minden", és miért maradunk a végtelen űrben szinte láthatatlanok?
A fizika alapvető kölcsönhatásai jellemzően szimmetrikusak, ami azt jelenti, hogy az anyag és az antianyag egyenlő mennyiségben keletkezik a folyamatok során. Ennek ellenére az univerzumnak szinte kizárólag anyagból áll, míg az antianyag csupán ritka, nagymértékű energiát igénylő eseményekben mutatkozik meg. De mi lehet az oka ennek az eltolódott egyensúlynak? Milyen rejtélyes tényezők járultak hozzá ahhoz, hogy az anyag domináljon a világunkban, míg az antianyag háttérbe szorult?
Egy friss elmélet szerint a neutrínók sajátos tulajdonságai adják a kulcsot a megoldáshoz. Ezek a különös részecskék háromféle változatban léteznek, gyakorlatilag tömeg nélkül, és kizárólag "balkezes" formában léteznek. Ez azt jelenti, hogy belső spinjük, vagyis sajátperdületük egyetlen irányba mutat, miközben mozognak, ami éles ellentétben áll a többi ismert részecskével, amelyek mindkét irányban orientálódhatnak. A fizikusok már hosszú ideje sejtik, hogy lehetnek más típusú neutrínók is, amelyek "jobbkezesek", és ezek lényegesen nagyobb tömeggel bírhatnak – olvasható a Universe Today cikkében.
Az univerzumnak a korai időszakában a jobb- és balkezes neutrínók szabadon keveredhettek egymással. Ahogy azonban a kozmosz folyamatosan tágult és hűlt, a szimmetria megbomlott, és a nehéz jobbkezes neutrínók "láthatatlanná" váltak. Ez a szimmetriatörés talán elválasztotta az anyagot az antianyagtól, és lehet, hogy éppen ez a folyamat nyújt magyarázatot az univerzum keletkezésének egyik legnagyobb rejtélyére.
A jobbkezes neutrínók esetében egy izgalmas és meglepő tulajdonságra bukkantak a tudósok. Úgy tűnik, hogy ezek a neutrínók nem tűnnek el teljesen a semmibe, hanem képesek egyesülni egy különleges részecskévé, amelyet Majorana fermionnak nevezünk. Ez a különleges entitás egyedülálló abban, hogy saját antirészecskéje, vagyis nem különbözik a saját tükörképétől. A Majorana-részecske valószínűleg a mai univerzumban is fellelhető, mint egyfajta ősi relikvia. Elképzelhető, hogy egy hatalmas, láthatatlan részecske formájában létezik, amely az űrt kitölti, így tökéletesen alkalmas lehet a sötét anyag szerepére, ami a galaxisok tömegének jelentős részét képezi.
Amennyiben ez az elmélet igaznak bizonyul, a neutrínók különféle típusainak kölcsönhatásai választ adhatnak arra, hogy miért észlelünk csupán balkezes neutrínókat, hogyan lehetséges, hogy az anyag mennyisége felülmúlja az antianyagot, és miért van jelen sötét anyag az univerzumban. Jelenleg mindez csupán egy elméleti lehetőség, ám rendkívül ígéretes irányt mutat a tudományos kutatások számára. Amennyiben sikerülne bizonyítékot találni a jobbkezes neutrínók létezésére, akkor közelebb juthatnánk a világegyetem legnagyobb titkainak megfejtéséhez.