Ha egész nap a számítógép előtt ülsz, ne feledd, hogy a szemeidnek is szüksége van a törődésre! Itt van néhány tipp, amit érdemes megfontolnod a szem egészségének megőrzése érdekében.


A problémák elkerülése érdekében fontos, hogy tudatosan vigyázzunk a szemünk egészségére, néhány könnyen alkalmazható szokás bevezetésével.

A modern életünk egyik alapvető jelensége, hogy az emberek többsége szinte egész nap képernyők előtt tölti az idejét. Ezt a helyzetet nehéz lenne megváltoztatni, hiszen a digitális eszközök szerves részét képezik a munkánknak és a mindennapi tevékenységeinknek. Azonban ez a folyamatos képernyőnézés nem hagyja érintetlenül a szemeinket...

A számítógépes látás szindróma, más néven digitális szemfáradtság, egy olyan jelenség, amely a képernyők hosszan tartó nézésének következményeként jelentkezik. Ennek az állapotnak a jelei közé sorolható a szemek szárazsága, égő érzése, valamint fájdalom, továbbá közvetett módon fejfájás és a koncentrációs képesség csökkenése is tapasztalható.

Mindez azért történik, mert az emberi szem nem arra lett kitalálva, hogy ilyen hosszú ideig digitális képernyőket bámuljon. A szakértők szerint hasznos lehet, ha tartjuk magunkat a 20-20-20-as szabályhoz, vagyis 20 percenként legalább 20 másodpercig egy legalább 20 láb távolságra (6 méter) lévő tárgyra fókuszálunk.

Az alábbiakban bemutatunk néhány hasznos tanácsot, amelyek segíthetnek abban, hogy szemeink egészségesen működjenek, és csökkentsük a digitális szemfáradtság hatásait. Elengedhetetlen, hogy ezeket a tippeket a mindennapi életünk részévé tegyük, így a munka során jelentősen csökkenhet a terhelés, és akár az általános közérzetünk is kedvezően alakulhat.

A legjobb lépés, amit saját magunkért tehetünk, ha munka közben beiktatunk néhány rövid, felfrissítő sétát. Ha van rá lehetőségünk, ezzel nem csupán a szemünk védelmét szolgáljuk, hanem általános közérzetünket is javítjuk. A friss levegőn végzett mozgás felpezsdíti a vérkeringést, tisztítja az elmét, és természetesen a szemeinket is kényezteti. Ezen kívül remek alkalom, hogy átmozgassuk azokat az izmokat, amelyek az ülés következtében elgémberedtek.

Andrew Giles, a Warner Bros. Discovery vágója, egy rendkívül praktikus trükköt alkalmaz, hogy felfrissítse szemét a vágási folyamat során. Amikor túl sokáig fókuszálunk egy adott színre, a szemünk könnyen hozzászokik, ami torzíthatja a színészlelésünket. Éppen ezért Giles időnként sima, fehér felületek nézésével pihenteti a szemeit. Ezt a hasznos módszert bárki kipróbálhatja, nemcsak a vágók, hanem azok is, akik szeretnék megőrizni látásuk egészségét.

A digitális szemfáradtság kiváló ellenszerei lehetnek a különféle szemtornák – ezek segítségével hatékonyan "átmozgathatjuk" és pihentethetjük a szemeinket. Az interneten rengeteg gyakorlat érhető el, amelyek főként a szem mozgására és a fókuszpontok váltogatására építenek. Ezekkel a gyakorlatokkal jelentős lépéseket tehetünk látásunk egészségének megőrzése érdekében.

Tudjuk, hogy erre valószínűleg csak nagyon kevés embernek van lehetősége, de ha beleférhet, jól járunk, ha egy kicsit lepihenünk napközben. Nem kell feltétlenül aludni, a lényeg, hogy huzamosabb ideig csukva tudjuk tartani a szemeinket. Közben végezhetünk relaxációs gyakorlatot, légzésgyakorlatokat vagy meditálhatunk - így nemcsak a szemeink, de az elménk is megpihenhet.

Related posts