Szíriában a felekezeti konfliktusok során számos családot kiirtottak, miközben az Aszad hívőinek legyőzésére irányuló erőszakos cselekmények zajlottak.


A gyilkosságokat vizsgáló szíriai tényfeltáró bizottság szóvivője azt mondta, senki sem áll a törvény fölött, és az elkövetőket felelősségre fogják vonni.

Egyre fokozódó nyomás nehezedik Szíria iszlamista vezetésű új kormányára, mivel az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) legfrissebb háborús jelentései szerint a múlt csütörtökön kezdődött, két napig tartó fegyveres összecsapások következtében több száz civil életét vesztette az ország északnyugati területein.

A genfi sajtótájékoztatón az ENSZ emberi jogi főbiztosának hivatalának szóvivője hangsúlyozta, hogy számos rendkívül felkavaró esetben egész családokat, köztük nőket, gyermekeket és harcképtelen embereket gyilkoltak le. Ez különösen aggasztóan érinti az alávita többségű városok és falvak lakosságát.

A szóvivő nyilatkozata szerint több dokumentált esetben is gyorsított kivégzések zajlottak, vallási hovatartozás alapján. A túlélők tanúvallomásaira hivatkozva elmondta, hogy egyes esetekben a férfiakat a családjuk jelenlétében hajtották végre, ami még tragikusabbá tette a helyzetet.

Az OHCHR eddigi jelentése alapján 111 civil áldozatot (90 férfi, 18 nő és 3 gyermek) regisztrált, ám véleményük szerint a tényleges szám ennél lényegesen magasabbra rúghat.

Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa, üdvözölte a szíriai iszlamista irányítás alatt álló kormány bejelentését, miszerint elszámoltatási bizottságot kíván létrehozni. Emellett hangsúlyozta, hogy a vizsgálatok lefolytatását sürgősen, alaposan, függetlenül és részrehajlás nélkül kell megvalósítani.

"Senki sem áll a törvény felett, a bizottság minden eredményt továbbítani fog a vizsgálatot elindító szervnek, az elnökségnek és az igazságszolgáltatásnak" - közölte a szíriai hadsereg és Bassár el-Aszad hívei közötti összecsapások során elkövetett felekezeti gyilkosságokat vizsgáló szíriai tényfeltáró bizottság szóvivője, és hozzátette, hogy a bizottság kérvényezni fogja az elkövetők letartóztatását és felelősségre vonását.

Arra a kérdésre, hogy a bizottság nemzetközi segítséget kérne-e a jogsértések dokumentálásához, a bizottság szóvivője azt mondta, nyitottak az együttműködésre, de inkább saját állami mechanizmusokat használnának.

Ahmed Huszein as-Sár, az átmeneti elnök, a Reuters hírügynökségnek hétfőn nyilatkozva kifejtette, hogy jelenleg nem képes megerősíteni, vajon a szíriai védelmi minisztériumhoz tartozó erők részt vettek-e a felekezeti gyilkosságokban. (MTI)

Related posts