Dömötör Csaba egy figyelemfelkeltő képet rajzolt, amely azt sugallja, hogy az Európai Parlament szinte azonnal aktiválta a háborús politikát, mintha csak turbófokozatba kapcsolta volna.


Az elmúlt hetek eseményei azt mutatják, hogy az uniós elit kettőzött erővel dacol a választói akarattal, semmilyen irányváltás jelei nem mutatkoznak, ami a gazdaságpolitikában súlyos, a bevándorláspolitikában visszafordíthatatlan, a háborús politikában pedig egyenesen tragikus következményekkel jár - mondta Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője sajtótájékoztatót hívott össze, miután felszólalását követően részt vett az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2024. november 27-én. MTI/Bodnár Boglárka.

A politikus arra reagált, hogy a Manfred Weber vezette Európai Néppárt - az Európai Parlament (EP) legnagyobb frakciója - együttműködési megállapodást írt alá a szocialista és liberális frakciókkal, amelyben többi között kiállnak Ukrajna háborús támogatása mellett, elutasítva a béketárgyalásokat.

Dömötör Csaba elmondta: az Európai Parlament meghatározó erői, a liberális, néppárti, szocialista erők írásos koalíciós megállapodást kötöttek az egész ciklusra.

Hozzátette: ennek már része az az állásfoglalás, amit az Európai Parlament csütörtökön fogadott el, ez az eddigi legagresszívabb háborús állásfoglalás, a gazdasági és katonai követelései is megdöbbentőek.

Kifejtette: azt írnák elő, hogy minden tagállam GDP-je 0,25 százalékát biztosítsa évente Ukrajna katonai támogatására (ez Magyarország esetében 200 milliárdos kiadás lenne), felsorolják, milyen fegyvereket kellene küldeni, kiterjesztenék a szankciókat a földgázra és az uránra.

Ha ez így lenne, nem működhetne a paksi atomerőmű, és Magyarország csak jóval drágábban juthatna gázhoz - tette hozzá.

Bejelentette, hogy a határozatban arra is kérik a tagállamokat, hogy intenzíven gyakoroljanak nyomást Magyarországra, hogy hajlandó legyen engedni a háborús kérdésekben.

A politikus kifejezései alapján úgy tervezik folytatni az amerikai demokrata adminisztráció politikai irányvonalát, amely nemrégiben vereséget szenvedett el az Egyesült Államokban. Ennek ellenére "ukrán pólókban pózolva, mintha csupán egy számítógépes játékban lennének, átveszik a szlogenjeiket, mintha valóban a döntéshozói székekben ülnének".

Kifejezte aggodalmát, hogy bár egyre gyakrabban hallani utalásokat a béke és a béketárgyalások fontosságára, az Európai Parlament állásfoglalásaiban ez a tendencia nem tükröződik. A központi üzenet továbbra is az, hogy Ukrajnát támogatni kell, ameddig csak szükséges.

Úgy tűnik, hogy az Európai Parlament a háborús politikát egyfajta turbófokozatba kapcsolta, ami éles ellentétben áll azzal az alapelvvel, amiért az Európai Unió és az európai együttműködés létrejött. A képviselő hozzátette: korábban gyakran hangoztatták, hogy akik nem hisznek az európai szolidaritásban, látogassanak el katonai temetőkbe, "most pedig úgy tűnik, hogy ezek a döntéshozók nem tettek eleget ennek a javaslatnak".

Dömötör Csaba kitért arra is, hogy a megállapodás felszólít az orosz ellenzék támogatására is, de egyébként is rendszeresnek nevezte, hogy az unió nem tagállamok belügyeibe próbál meg beleavatkozni.

Úgy vélem, hogy ez egyfajta szerepzavar, ami nem tükrözi az Európai Unió valós erejét. Fontosabb lenne, ha arra összpontosítana, miként tudná stabilizálni saját gazdaságát, valamint hogyan teremthetné meg a békét.

- hangoztatta.

A fideszes képviselő véleménye szerint a határozat, amely Dél-Koreával való együttműködésre ösztönöz, válaszlépés arra, hogy hírek szerint észak-koreai katonák tűntek fel az ukrajnai konfliktus területén. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy rendkívül felelőtlennek tartja, hogy ilyen kritikus időszakban további eszkalációs intézkedéseket javasolnak.

Dömötör Csaba felhívta a figyelmet arra, hogy az állásfoglalás jogilag nem kötelező, de az európai uniós politikában az a gyakorlat, hogy a későbbi kötelező döntéseket ilyen állásfoglalások előzik meg, "ezt láttuk a migrációs politikában is".

Tehát nagyon is komolyan kell venni az ilyen állásfoglalásokat, mert utána ezek jogilag kötelező érvényű előterjesztésekben is megjelennek - hangsúlyozta a Fidesz európai parlamenti képviselője.

Related posts