David Pressmann: Magyarországon nem a konzervativizmus, hanem a korrupció dominál.


Az januárban távozott amerikai nagykövet interjút adott, amelyben lényegre törően kifejtette nézeteit arról, miért kerülhet veszélybe a demokrácia Magyarországon. Az interjú során arra figyelmeztetett, hogy bizonyos politikai tendenciák és intézkedések alááshatják a demokratikus alapelveket az országban.

David Pressman, az Egyesült Államok volt nagykövete Magyarország és a demokrácia kapcsolatát, illetve annak hiányát fejtegette az amerikai közrádiónak, az NPR-nek adott interjújában.

A korábbi nagykövet véleménye szerint Magyarország demokratikus visszaesése Orbán Viktor miniszterelnöksége alatt tudatosan megtervezett folyamat eredménye. E rendszerben a hatalom összpontosítása és a félelem keltése kulcsszerepet játszik az eltérő nézetek elfojtásában.

Ha van egy fontos üzenet, amit az amerikaiaknak érdemes megérteniük Magyarországról, az az, hogy a magyar kormány azt próbálja bemutatni az Egyesült Államokban és Európában, mint egy konzervatív erő, amely határozottan kiáll olyan alapvető értékek mellett, mint a migráció, a fegyverviselés vagy az LMBTQ-jogok. A valóság azonban egészen más: Magyarországon nem a konzervatív eszmék érvényesülnek, hanem sokkal inkább a korrupció uralja a politikai tájat.

Pressmann határozottan fogalmazott, amikor azt állította, hogy Magyarországon egy olyan rendszer jött létre, amely csupán néhány kiválasztott elit anyagi gyarapodását célozza, miközben közpénzeket konvertál magánvagyonokká. Kifejtette, hogy például egy gázszerelő hogyan vált az ország leggazdagabb emberévé, bemutatva e mögött rejlő mechanizmusokat és érdekeket.

Arról is szó esett a beszélgetésen, hogy Magyarország nagyjából egy évtizeddel ezelőtt még nem volt az amerikaiak többségének látókörében, de az utóbbi években az ország egyre inkább az amerikai konzervatívok, különösen Donald Trump belső körének példaképévé vált. Mindezt Pressman aggasztónak tartja.

A volt nagykövet megemlítette, hogy a legújabb pedagógiai törvény jelentősen megkönnyítette a tanárok elbocsátását és áthelyezését az ország távoli területeire. "Emlékszem egy fiatal lányra, aki tizenévesen bátor lépésként tiltakozott e jogszabály ellen, de sajnos tanúi lehettünk, ahogy egy intenzív médiahadjárat indult ellene. Az üzenet világos volt: aki nem fogadja el a döntéseket, az súlyos következményekkel nézhet szembe. Ezért sokan inkább hallgatnak" - osztotta meg Pressmann, valószínűleg Pankotai Lili történetére utalva.

Related posts