Damaszkusz környékén a lázadó iszlamista csoportok tevékenysége felerősödött, miközben Irán és Oroszország is fokozatosan visszavonja katonai jelenlétét Szíria területéről.

Az Aszad-ellenes milíciák tovább nyomulnak előre, szombatra elérték a főváros külső kerületeit. A diktátorra - akinek a családja már Moszkvában van - egyre nagyobb nyomás nehezedik, jelentések szerint mindkét fontos szövetségese megkezdte személyzetének evakuálását az országból.
Lapjelentések szerint a rohamtempóban zajló iszlamista előrenyomulással párhuzamosan menekül a damaszkuszi rezsim két legfontosabb támogatója: Irán és Oroszország is. A The New York Times értesülése szerint Teherán megkezdte katonatisztjeinek és személyzetének evakuálását Szíriából.
Irán tagadta az értesülést, de a közösségi médiában már megkezdődtek a találgatások arról, hogy Teherán valójában már lemondott Aszad szíriai elnök további támogatásáról.
- idézi az amerikai lap Mehdi Rahmatit, egy neves iráni elemzőt, aki regionális stratégiával kapcsolatos tanácsokat ad tisztviselőknek.
A jelentések alapján péntek reggel az irániak menekülni kezdtek a szomszédos Irak és Libanon irányába. Az evakuáltak között magas rangú parancsnokok is találhatók, akik a híres iráni Kudsz Brigádokhoz tartoznak, ez a Forradalmi Gárda külföldi misszióira specializálódott elit egysége. A The New York Times információi szerint Irán damaszkuszi nagykövetsége és a Forradalmi Gárda szíriai bázisai is evakuálás alatt állnak. A nagykövetség személyzetének egy része már elhagyta az országot.
Oroszország mellett Irán is kulcsszereplője a szíriai diktátor, Aszad hatalmának megerősítésében, amint azt a Spiegel is kiemeli. Az iráni kormány különböző harci egységeket mozgósított, főként libanoni, afganisztáni és iraki fegyvereseket, hogy támogassák a rezsimet. A Hezbollah milíciái például olyan városokból űzték el a lázadókat, mint Aleppó, jelentős hatással ezzel a konfliktus alakulására.
Most azonban egyre nagyobb nyomás nehezedik Szíria diktátorára, pláne, hogy a lázadók a jelek szerint elérték Damaszkusz külső kerületeit. A fenti videón az látható, hogy a szíriaiak Jaramana drúz negyedében felkelnek a rezsim ellen, és ledöntik a volt elnök, Hafez el-Aszad (aki a mostani elnök apja volt) szobrát a helyi téren.
November 27-én a polgárháború hirtelen újra fellángolt a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) iszlamista szövetség offenzívájával, a szövetség célja a szíriai kormány megdöntése. A milicisták néhány nap alatt elfoglaltak két fontos várost, Aleppót és Hamát, és tovább nyomulnak előre. A csoport két települést foglalt el Homsz környékén is.
Ahogy arról már korábban szó esett, úgy tűnik, Aszad továbbra is Damaszkuszban tartózkodik, míg az Oroszország és Irán által eddig támogatott diktátor családja már elhagyta a várost és Moszkvába menekült. A The Wall Street Journal beszámolója szerint Aszad felesége, Aszma és három gyermekük a múlt héten Oroszországba utaztak, míg Aszad sógora az Egyesült Arab Emírségekbe indult.
A nyugat-szíriai orosz támaszpontok és a damaszkuszi orosz nagykövetség evakuálásának hírei mellett újabb jelentések érkeztek arról, hogy orosz vadászgépek különböző területeken továbbra is légicsapásokat hajtanak végre a felkelők ellen.
Közben a lázadó erők északon a stratégiai jelentőségű Homsz városához jutottak, míg Szíria déli részén, Deraa régióban, amely a Bassár el-Aszad elnök ellen 2011-ben kibontakozott felkelés bölcsője, jelentős területeket foglaltak el - számolt be róla a BBC. Egy brit katonai elemző jelentése szerint a "helyi frakciók" heves összecsapásokat vívtak a kormányerőkkel, ennek eredményeként pedig több katonai létesítményt is sikerült megszerezniük.
A The Times of Israel jelentése alapján a szíriai dzsihadista erők sikeresen ellenőrzésük alá vonták az izraeli határhoz közeli Kunetra városát, és ezzel párhuzamosan megkezdték a főváros körbezárását is.
A Reuters hírügynökségnek lázadói csoportok azt mondták, sikerült megegyezniük a hadsereggel arról, hogy visszavonulnak, a tisztek pedig szabad elvonulást kapnak a fővárosba, a nagyjából 100 kilométerre fekvő Damaszkuszba.