A munkabalesetek előfordulása csökkent, azonban továbbra is aggasztóan magas a halálos kimenetelű esetek száma.

Közel hét százalékkal csökkent a munkabalesetek száma Romániában a tavalyi év első kilenc hónapjában a 2023-as esztendő azonos időszakához képest.
A munkaügyi minisztérium pénteki jelentése alapján 3741 ember szenvedett munkabalesetet, ebből 77-en sajnos életüket vesztették. Összességében elmondható, hogy a munkabalesetek száma 6,9 százalékkal csökkent a tavalyi év első kilenc hónapjához képest, míg a halálos áldozatok száma 32,4 százalékkal mérséklődött.
A legfrissebb adatok szerint a munkabalesetek legnagyobb része a kiskereskedelmi szektorban fordult elő, ahol 335 esetet regisztráltak, ami az összes munkahelyi baleset 8,9%-át teszi ki. Ezt követik a be nem jelentett tevékenységek, amelyek 286 balesetet (7,6%) jelentenek. Az építőiparban 191 eset (5,1%), az egészségügyi szektorban pedig 190 baleset (5,1%) történt. A szárazföldi és csővezetékes szállítás is jelentős, 183 balesettel (4,9%) szerepel a statisztikákban. Az Agerpres hírügynökség a szaktárca közleményére hivatkozva számolt be erről.
A legtöbb halálos kimenetelű munkabaleset az erdőgazdálkodásban és fakitermelésben (12 eset), a szárazföldi és csővezetékes szállításban (9 eset) történt, építőiparban (7 eset), a fafeldolgozó iparban és kiskereskedelemben (egyenként 6 eset) történt.
A munkavégzés során bekövetkezett balesetek tekintetében a legnagyobb számú sérült, összesen 831 fő, Bukarestben történt. Ez a szám a hazai munkabalesetek arányának 22,26%-át teszi ki. A főváros után a következő helyezettek Brassó megye 211 sérültjével (5,6%), Temes megye 190 sérültjével (5%), valamint Konstanca megye 157 sérültjével (4,1%) és Kolozs megye 156 sérültjével (4,1%) találkozhatunk.
A munkabalesetek következtében a legnagyobb veszteségeket Argeş és Bákó megyék szenvedték el, ahol egyaránt 7 ember életét oltotta ki a tragédia. Máramaros megyében 6, míg Iaşi és Neamţ megyékben 5-5 munkavállaló hunyt el a vizsgált időszakban, ami arra figyelmeztet, hogy a munkahelyi biztonság javítása létfontosságú.
A munkaügyi minisztérium friss statisztikái alapján megállapítható, hogy a munkahelyi balesetek áldozatai között a legnagyobb arányban, 29,7%-kal a 50 és 60 év közötti dolgozók találhatók. Ezen kívül a balesetet szenvedett munkavállalók 25,1%-a a 40 és 50 év közötti korcsoportba tartozik. Érdekesség, hogy az érintettek közül 1556-an, ami a teljes baleset szenvedők 41,6%-át jelenti, több mint öt éve dolgoztak az adott munkahelyen.