Csillag István: Orbánnak is jóvá kellett hagynia az MNB-alapítványokat, azonban ezek az alapítványok nem azzal a céllal lettek létrehozva.


Csillag István volt közlekedési és gazdasági miniszter szerint az MNB-alapítványok nem véletlenül azután jöttek létre, hogy Simicska Lajos eltűnt a színről, a létrehozásukat azonban Varga Mihálynak és Orbán Viktornak is jóvá kellett hagnyia.

Az MNB-alapítványokkal szembeni alapos ÁSZ-vizsgálat valószínűleg annak tudható be, hogy Varga Mihály tisztán akarja átvenni a jegybankot - erről Csillag István közgazdász, volt közlekedési és gazdasági miniszter beszélt a Klubrádiónak. Elmondta, hogy 2013-ban a Nemzeti Bankról szóló törvény módosítása tette lehetővé, hogy a bírságokból származó bevételt alapítványok támogatására használhatja fel a jegybank.

Az egykori miniszter szerint ugyanakkor az alapítványok létrehozását az akkori nemzetgazdasági miniszternek, azaz Varga Mihálynak is jóvá kellett hagynia, ahogyan minden bizonnyal Orbán Viktornak is.

Ebben az országban egy fillér nem tud átgurulni Pestről Budára anélkül, hogy a miniszterelnök azt ne hagyná jóvá"

"Ez a téma különös figyelmet érdemel," jegyezte meg Csillag. "Úgy vélem, hogy ami ott kialakult, az a legmagasabb szinten született meg, és lehet, hogy nem abban a kontextusban gondolták, ahogyan most, több mint egy évtizeddel később, az ÁSZ-vizsgálatok tárgyalják." - tette hozzá.

Csillag kifejtette, hogy az MNB-alapítványok megalapítása közvetlenül összefügg Simicska Lajos 2015-ös háttérbe szorulásával. "Simicska, mint egyfajta társuralkodó, kulcsszerepet játszott a gazdasági vezetők kinevezésében. Amikor már nem volt jelen, az alapos felügyelet is eltűnt mindenhonnan, beleértve a Nemzeti Bank gazdálkodási tevékenységét is." - nyilatkozta Csillag. Hozzátette, hogy ezt követően "nincs pontos információnk arról, hogy kik és milyen megfontolásból, de közösen arra jutottak, hogy ezt a helyzetet ki kell használni a kiváló munkaszerzés érdekében."

Az Állami Számvevőszék nemrégiben nyilvánosságra hozta az MNB-alapítványok pénzügyi helyzetéről szóló jelentését, melyben súlyos problémákat és jelentős vagyonvesztést tárt fel. Ennek kapcsán az ÁSZ feljelentést is tett, míg a kormány meglepetten reagált a hiányzó százmilliárdok ügyére, holott az elmúlt több mint egy évtizedben a független sajtó folyamatosan tájékoztatta a közvéleményt az esetről.

Related posts