A koraszülött csecsemők esetében a kiütések megjelenésének hátterében cinkhiány is állhat - figyelmeztet a WEBBeteg.


A klinikusok számára fontos, hogy a legvalószínűbb diagnózisok közt a cinkhiány lehetőségét is mérlegeljék, különösen azoknál a koraszülötteknél, akiknél a kezelés ellenére is tartósan fennálló, erythemás, pikkelyes és élesen elhatárolt kiütések alakulnak ki.

Egy esettanulmány szerzői egy 5 hónapos, 26 hetes terhesség után koraszülöttként világra jött, kiütései miatt sürgősségi osztályra került 5 hónapos csecsemő esetéről számoltak be. A kiütés a fej, a nyak, a gát és a genitáliák területén lévő erythemás, pikkelyes, kérges bőrelváltozásokból állt. Az egyéb tünetek között szerepelt az ingerlékenység és a hasmenés.

Az orvosi vizsgálatok során kezdetben ekcéma, ételallergia, valamint vírusos vagy gombás bőrfertőzés lehetősége merült fel. Azonban a kiütések nem reagáltak az antibiotikumos kezelésekre, ami a szuperinfekciós ekcéma gyanúját vetette fel. Az anyának a tejtermékek elhagyása sem hozott javulást, ami tejfehérje-allergiára utalt. Hasonlóképpen, a helyileg alkalmazott bőrpuhítók és szteroidok, valamint a gombaellenes szerek (mind helyi, mind orális formában) sem bizonyultak hatékonynak. Az orális acyclovir és különböző antibiotikumok (mint az ótvar és cellulitis kezelése) szintén nem hoztak eredményt. A bőrtenyésztés, bőrkenet és vérvizsgálatok eredményei általában nem mutattak számottevő eltéréseket.

A csecsemő cinkhiányának klinikai tünetei alapján cinkpótlásba kezdtek, ami rendkívül gyorsan enyhítette a panaszokat, beleértve a kiütések szinte teljes eltűnését is mindössze egy héten belül. Később, amikor a nyomelem pótlása előtti cinkszint eredményei rendelkezésre álltak, azok 1,8 μmol/l értéket mutattak (a normál tartomány 5-21,5 μmol/l). Egy hét cinkpótlás után a szint 11 μmol/l-re emelkedett.

- Vegyük figyelembe a táplálkozásból eredő cinkhiányt olyan koraszülöttek esetében, akiknél erythemás, pikkelyes, jól körülhatárolt [...] bőrelváltozások jelentkeznek, és nem reagálnak a gyakori kezelésére. A kockázati tényezők közé tartozik a koraszülöttség [és] a kizárólagos szoptatás, különösen hiányos vagy korlátozó anyai étrend esetén - írták a szerzők.

A cink pótlásának megkezdését érdemes már az alacsony cinkszint gyanúja esetén is elindítani, hiszen a laboratóriumi vizsgálatok kiértékelése időt igényel. Különösen fontos ez azoknál a gyermekeknél, akiknél a táplálékkiegészítők leállítása után nem sikerül fenntartani a megfelelő cinkszintet. Ilyen esetekben érdemes megfontolni az elsődleges acrodermatitis enteropathica genetikai tesztelését is.

Related posts