Két gyár bezárása Békés megyében tovább súlyosbíthatja az amúgy is aggasztó gazdasági helyzetet az adott térségben.


Az utolsó előtti helyen, Tolna megyével egy szinten, Nógrádot megelőzve található Békés megye az ötszáz legnagyobb árbevételű magyarországi cég rangsorában.

Már tavaly beszámoltunk arról, hogy Békés megye gazdasági helyzete aggasztó számokat mutat. Az egyik, de mindenképpen jelentős tényező az, hogy az itt működő vállalatok közül hány képes felkerülni az ötszáz legnagyobb árbevételű magyar cég listájára. A tavalyi és a mostani eredmények megdöbbentőek, különösen figyelembe véve, hogy az Alföld délkeleti része nem éppen híres a nagy ipari termelőbázisaikról. A 2023-as statisztikák szerint csupán két Békés megyei vállalat került a TOP 500 közé, amit a HVG évente közzétesz. Ez a tendencia tavaly is megfigyelhető volt, amikor a 2022-es árbevételi adatokat elemezték. Különösen figyelemre méltó, hogy 2021-ben még négy helyi cég – az orosházi székhelyű, de Békéscsabán is jelentős bázissal rendelkező Linamar Hungary Zrt., a szarvasi Gallicoop Pulykafeldolgozó Zrt., az orosházi Guardian Orosháza Kft., valamint a békéscsabai Hirschmann Car Communication Kft. – szerepelt a legnagyobbak között. Jelenleg azonban már csak a Linamar Hungary Zrt. és a nemrégiben részben Mészáros Lőrinc tulajdonába került Gallicoop Zrt. maradt a listán. Érdekesség, hogy Tolna megyéből szintén két cég van a rangsorban, míg Nógrád megyéből egy sem.

Ezeket a megállapításokat - ha úgy tetszik - elmondhatjuk, hogy önállóan nem feltétlenül problémásak, hiszen bár kétségtelen, hogy a nagyvállalatok nem borítják el a délkeleti területek mezőit, a kis- és középvállalkozások (kkv) szektora, amely a foglalkoztatottak többségét adja, meglehetősen jól megvan. Azonban a valóság az, hogy ez a kép messze nem tükrözi a teljes helyzetet. A vállalkozások komoly likviditási kihívásokkal néznek szembe, folyamatos munkaerőhiánnyal küzdenek, innovációs és versenyképességi szempontból lemaradásban vannak, ami a termelékenységükre is rányomja a bélyegét. Sok esetben még a minimálbér kifizetése is komoly nehézségekbe ütközik a munkavállalók jelentős részének.

A tavalyi adatok alapján a TOP 500-ba magát újfent beverekedő két Békés megyei cég közül a Linamar Hungary Zrt. a nagyobb. 2023-ban 122 milliárdos árbevételt ért el, ami 25 százalékkal haladja meg az azt megelőző évet. Ám félő, hogy az idei gazdasági évet az autóipari beszállítóként ismert kanadai tulajdonú cég az ágazat megannyi problémája és keresletvisszaesése miatt már nem zárja így. A másik viharsarki vállalat a múlt évben 66 milliárdos bevételét elkönyvelő Gallicoop Zrt., ez nagyjából az inflációval megegyező, 8 százalékos növekedés volt 2022-höz képest.

Ahogyan azt tavalyi írásunkban részletesen kifejtettük, a legnagyobb hazai vállalatokat összegző félezres lista szomorú valósága, hogy a Békés megyei szereplők közül a Guardian Orosháza Kft. és a Hirschmann Car Communication Kft. egyaránt kiszorultak. A Hirschmann esetében nem történt semmi számottevő esemény; a német tulajdonú cég, amely főként autókba integrált hifiberendezések gyártásával foglalkozik, tavalyi évben 39,8 milliárd forintos árbevételt ért el. Ez a szám 8 milliárddal magasabb, mint a 2022-es, de még így is elmaradt a legnagyobb ötszáz közé kerüléshez szükséges 44 milliárdos küszöbtől. A Guardian Orosháza Kft. helyzete viszont aggasztóbb; nem zárható ki, hogy az utóbbi évek küzdelmes időszakai véglegesen a vállalat végét jelentik.

A Békés megyei helyzetet tovább súlyosbítja, hogy nemrégiben befejezte működését az orosházi székhelyű Alföldi Kohászati és Gépipari Zrt. Ezen kívül a düsseldorfi központú Henkel bejelentette a körösladányi gyárának bezárását, ahol jelentős mennyiségben állítottak elő folyékony mosóport a közép-európai és balkáni piacok számára. A Henkel Magyarország Kft. csupán a csoport szintű árbevételét hozta nyilvánosságra, amely tavaly enyhe növekedéssel, de túllépte a 100 milliárd forintot. Azonban kívülállóként nem tudni, hogy ebből mennyi jövedelmet termelt az észak-békési üzem. Lehet, hogy ez a gyár éppen az 500 legnagyobb magyar vállalat közé is be tudott volna kerülni.

A Dél- és Észak-Alföld térségében található megyék, mint Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Jász-Nagykun-Szolnok és Hajdú-Bihar, jelentős távolságra állnak a Viharsarok gazdasági teljesítményétől. A legnagyobb árbevételű cégek között ezekből a megyékből 12-16 vállalkozás található, összesített árbevételük pedig 15-20-szorosan meghaladja Békés megye 189 milliárd forintos eredményét. Különösen figyelemre méltó, hogy Bács-Kiskun 16 cége együttvéve közel 3400 milliárd forintot termel. A békésiek számára talán egy halvány reménysugár csillan fel: 2023-ban elindult a termelés az Airbus Helicopters Magyarország Kft. gyulai üzemében, ahol precíziós helikopter alkatrészeket gyártanak. Az előző évi bevétel mindössze 3,6 milliárd forint volt, és kérdéses, hogy a jövőben mennyire tud növekedni ez a szám. Az is a levegőben lóg, hogy a gyár képes lesz-e bekerülni a legjobbak közé, a TOP 500-as listára, vagy sem.

Related posts