Kínában befejeződött az ázsiai kontinens legmélyebb függőleges olajkútjának fúrása, ezzel új mérföldkőhöz érkezett az ország energetikai ipara.

Kína északnyugati sivatagos vidékén sikeresen befejezték Ázsia legmélyebb függőleges olajkútjának fúrását, amely immár meghaladja a tízezer méteres mélységet. Ezt a hírt csütörtökön a kínai állami média tette közzé, hivatkozva a Kínai Nemzeti Kőolajipari Vállalatra (CNPC).
A Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület Takla-Makán sivatagában található "Shenditake-1" nevű olajkút jelentős tudományos kutatási projekt keretein belül jött létre, amely nemcsak az olaj- és gázkészletek feltárására irányul, hanem a Föld evolúciójának és geológiájának mélyebb megértésére is - értesült az állami média. A CNPC, a projekt kivitelezője, bejelentette, hogy a fúrás 2023 májusában indult, és a 10 910 méteres mélység elérése több mint 580 napot igényelt, ebből az utolsó 910 méteres szakasz jelentette a legnagyobb kihívást. A fúróberendezést a vállalat saját fejlesztése tette lehetővé. A kutatás során a fúrás 12 különböző geológiai képződményen keresztül haladt, végül pedig több mint 500 millió éves kőzetrétegekhez jutott el. Az állami média hangsúlyozta, hogy a Shenditake-1 a világ második függőleges fúrású olajkutja, és egyben Ázsia legmélyebb olajkutja is. Ezen kívül a kínai tudósok a fúrás során nyert tízezer méteres magminták és adatok alapos elemzésével elkészítették az ország első átfogó ultramély rétegtani profilját, amely kulcsfontosságú információkat szolgáltat a Föld belső összetételéről és tektonikai történelméről - áll a jelentésben. (MTI)