Az idei betlehem a velencei lagúnák varázslatos világát idézi meg a Szent Péter téren.


Idén Grado városából érkezett egy különleges betlehem, amely az északkelet-olaszországi lagúnák varázslatos világát idézi meg a római Szent Péter tér szívében. A felavatása szombat délutánra időzítve zajlik, együtt a lenyűgöző óriás fenyőfa fényének ünnepélyes felkapcsolásával.

A Jézus születését megjelenítő jelenet hagyományosan a tér közepén, egy ősi obeliszk közelében kap helyet. Minden évben más-más olasz város ajándéka ölt testet, amely az adott régió egyházi örökségét, kultúráját és történelmét tükrözi. Az idei évben a festői Grado, mely a tengerparti üdülőhelyek között ismert, egy impozáns, ember nagyságú betlehemet állított fel, amely a velencei lagúnák varázslatos világát idézi meg.

Ez egy harmincszor tizennégy méteres lenyűgöző építmény, mely háromszázötven négyzetméternyi területet foglal el. A különlegessége abban rejlik, hogy víz veszi körül: huszonöt köbméternyi vízzel töltötték meg a betlehemet, amely minden apró részletében Grado szigetvilágának varázsát idézi meg.

A délutáni betlehemavatás előtt Andrea De Walderstein tervező izgalmas részleteket osztott meg a húsz figurából álló betlehemi kompozícióról. Ez a műalkotás az ezerkilencszázas évek hajnalát idézi fel, amikor a lagúnákban egyszerű halászok éltek. A betlehem közepén álló, nád- és iszapépítményű kunyhó a szent család menedékét szimbolizálja. A sekély vízű csatornákon ringatózó, lapos ladikok sorakoznak, amelyeken a három király igyekszik a jászolhoz. A lagúna varázslatos világát tükrözik a vízből kiemelkedő cölöpök, a buja növényzet és a helyi madarak színes másai is, melyek mind hozzájárulnak a festői táj megteremtéséhez.

A betlehem két évig készült negyven önkéntes kézműves munkájával. Az első látásra egyszerű betlehem megvalósításához a modern technológiát is felhasználták: három dimenziós nyomtatóval készültek a dísznövények, a tengervíz felületét fodrozni is tudják, mintha az Adriai-tengerről érkező szellő fújná. A betlehemet madárriasztó berendezések védik a Rómában tömegesen élő sirályoktól.

December 24. estig a jászolban egy szál liliomot helyeznek el, a gyermek Jézus szobra szenteste kerül a helyére.

A betlehemállítás szokása Assisi Szent Ferenc nevéhez fűződik, aki elindította ennek a hagyománynak a terjedését Olaszországban, ahol sokáig az egyetlen karácsonyi szokásnak számított. A Szent Péter téren először 1982-ben állítottak karácsonyfát, amikor II. János Pál pápa, a lengyel származású egyházfő, megvalósította ezt a különleges ünnepi gesztust.

Az idei évben egy lenyűgöző, huszonkilenc méter magas fenyőfa érkezett Ledróról, amely a település különleges ajándékaként érkezett. Ez a festői település az ötezer fős lakosságával a Trentino-Alto Adige tartományban található. 2015 óta a falu képviselői már jelezték a Vatikán felé, hogy szeretnék megajándékozni a Szentatyát egy fenyőfával, amely a helyi erdőkben nőtt. A fa eredetileg a természetes erdőritkítás részeként került volna kivágásra, de most karácsony után gyerekjátékok és bútorok készítéséhez használják fel, így a fa sorsa szép körforgásba kerül.

Több mint ezer színes gömb díszíti a fenyőfát, sárga és ezüst árnyalatokban, amelyek a Vatikán hivatalos színeit képviselik, emellett piros díszek is gazdagítják a látványt. A ragyogást LED-égők biztosítják, ezzel is hangsúlyozva a pápai állam elkötelezettségét az energiatakarékosság iránt. Ezen kívül harminckilenc kisebb fenyőfa is érkezett a Vatikán területére, közülük az egyik a Szent Márta-házba, Ferenc pápa vatikáni otthonába került, ahol még meghittebbé varázsolja az ünnepi hangulatot.

A betlehem és a fenyőfa ünnepélyes felavatása szombat este fog megtörténni, és egészen január 12-ig csodálhatók majd a Szent Péter téren.

A VI. Pálról elnevezett audienciateremben épített betlehem az idén Betlehem városából érkezett: helyi kézművesek készítették olajfából.

Related posts