Az éves költségvetési hiány több mint 40%-a már február végére realizálódott.


Megkezdődött a grandiózus kormányzati juttatási folyamat, és máris láthatóak a következményei.

2025 első két hónapjában, február végéig 1722,8 milliárd forintos hiányt halmozott fel a központi költségvetés. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NMG) gyorstájékoztatása szerint a központi költségvetés 1683,5 milliárd forint deficitet, míg az elkülönített állami pénzalapok 38 milliárd forintos többletet mutattak. A társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 77,3 milliárd forintos hiányt regisztráltak.

Mivel az idei költségvetésben a várható hiány összesen 4100 milliárd forint, ez azt jelenti, hogy az év első két hónapjában már több mint 40 százaléka összejött az éves deficitnek.

A legfrissebb közlemény alapján az adó- és járulékbevételek 13,5%-kal nőttek az előző évhez viszonyítva. Február végére a költségvetési hiány elérte a 1655 milliárd forintot, ami az elmúlt évekhez képest kiemelkedően magas, és ezt a szezonális áfa-visszatérítések is jelentősen befolyásolták. Ennek következtében a nettó áfabevételek csupán 318,5 milliárd forintot tettek ki, ami az éves tervezet mindössze 4%-ának felel meg. A rezsicsökkentésre 150,9 milliárd forintot fordítottak, és februárban kifizették a 13. havi nyugdíjakat is, amely a havi ellátásokkal együtt összesen 536 milliárd forintos kiadást jelentett.

A kamatkiadások február végéig 1038,3 milliárd forintra rúgtak, ami 182,9 milliárd forinttal több, mint tavaly ilyenkor, elsősorban a PMÁP-sorozatok januári és februári kamatfizetései miatt. A gyógyító és megelőző ellátásokra 531,5 milliárd forintot fordítottak, ami 145,2 milliárd forintos növekedést jelent az előző évhez képest. Ennek oka, hogy február elején az állami, önkormányzati és egyházi tulajdonú egészségügyi szolgáltatók, valamint az orvostudományi egyetemek klinikai központjai összesen 96,4 milliárd forint működési támogatást kaptak.

A 444.hu elemzése rávilágít, hogy az idei év első két hónapjának hiánya az elmúlt öt év legmagasabb szintjét jelenti, sőt, a havi adatok között is a második legrosszabb eredményt mutatja. Ezzel szemben a Portfolio úgy véli, hogy a februári deficit mértéke a megszokott keretek között mozog, és az aktuális számok nem tűnnek kiugrónak az elmúlt három év viszonylatában.

Related posts