Amerika elsődleges törekvése Szíriában, hogy megakadályozza az Iszlám Állam hatalomra jutását.


Bár Amerika, akárcsak Izrael, világossá tette, hogy nem kíván közvetlenül beavatkozni a szíriai eseményekbe, mégis folyamatosan végrehajt bombázásokat a terroristák támaszpontjain és fegyverraktáraiban. Ezzel a lépéssel igyekszik megakadályozni, hogy ezek az erők ütőképes harci potenciálra tegyenek szert.

Míg Izrael főként a határainál lévő területeken hajt végre megelőző csapásokat a szíriai hadsereg és az iszlamista felkelők fegyverraktáraira, hogy megakadályozza a vegyi fegyverekhez való hozzáférést, addig Amerika leginkább az Iszlám Állam (IS, ISIS) újbóli megjelenésétől aggodalmaskodik, ezért bombázásokkal próbálja felszámolni a csoport pozícióit.

A történelem tanulsága, hogy a kedvező alkalmak gyakran átfordulhatnak feszültségekbe és erőszakos összecsapásokba. Az ISIS valószínűleg arra fog törekedni, hogy kihasználja ezt a lehetőséget, hogy megerősítse pozícióit és új, védett bázisokat alakítson ki.

- jelentette ki Antony Blinken Washingtonban, hangsúlyozva, hogy az Egyesült Államok nem engedi meg, hogy a hírhedt terrorszervezet a káosz közepette megerősödjön.

Az Iszlám Állam 2014-ben elfoglalta Irak és Szíria nagy részét, és kikiáltotta a kalifátust, ami lényegében egy iszlám terrorállam volt. Az Egyesült Államok és szövetségeseinek koalíciója 2017-ben legyőzte az IS-t Irakban, majd társultak a kurdok vezette Szíriai Demokratikus Erőkkel (SDF), és heves harcok után 2019-ben Szíriában is véget vetettek a kalifátusnak.

Bár a szervezet jóval gyengébb, mint 2014-ben, a maradványai még megvannak, köztük 10 ezer olyan harcos, akiket az SDF által működtetett szíriai fogolytáborokban tartanak fogva, és több tízezer családtagjuk, akik menekülttáborokban élnek - derül ki az AP összeállításából.

Az IS harcosai az utóbbi egy év során fokozottabb tevékenységet mutattak, különösen az amerikai és kurd erők ellen irányuló támadások terén Szíriában.

Az Egyesült Államok már egy évtizede körülbelül 900 katonát és számos, pontos számukban meg nem határozható szerződéses vállalkozót állomásoztat Szíriában. Ezek a katonai jelenlét főként az ország északi és keleti részén található kisebb bázisokon összpontosul, különösen a kurd területeken. Emellett kisebb kontingens található délebbre is, az al-Tanf bázisán, amely az iraki és jordániai határ közelében helyezkedik el. A küldetés célja azóta sem változott: az Iszlám Állam ellen folytatott harc folytatása.

Az Iszlám Állam fegyvereseivel szembeni amerikai légicsapások Szíriában nem csupán katonai műveletek, hanem stratégiai üzenetek is a terrorcsoport számára. Az AP elemzése szerint ezek a támadások célja, hogy megakadályozzák az Iszlám Államot abban, hogy a Bashar Aszad rezsim megdöntését követő zűrzavart kihasználva megerősödjön.

"Az Egyesült Államok és partnerei biztosítani akarják, hogy az Iszlám Állam, amely még jelen van Szíriában, ne léphessen be a hatalmi űrbe, és ne gyakorolhasson ismét ellenőrzést az ország széles területei felett" - mondta Sabrina Singh, a Pentagon szóvivője hétfőn.

Az Egyesült Államok vasárnap öt helyszínen mintegy 75 IS-célpontra mért csapást a szíriai sivatagban B-52-es bombázókkal, A-10-es támadó repülőgépekkel és F-15-ös vadászgépekkel. Washington egyébként egyelőre nem tervezi az amerikai erők létszámának növelését Szíriában, inkább arra koncentrálnak, hogy a már ott lévők biztonságban legyenek.

Az Egyesült Államok az elmúlt évtized során folyamatosan figyelemmel kísérte és célzott támadásokkal sújtotta az Iszlám Állam vezetőit, bázisait és fegyverraktárait Szíriában. E lépésekkel igyekezett gyengíteni a terrorszervezetet, valamint megelőzni a különböző erők közötti összefogásukat.

Az elmúlt év során, amikor Izrael konfliktusa a Hamásszal kiterjedt a libanoni Hezbollahra, a helyzet még bonyolultabbá vált. Az Irán által támogatott milíciák által végrehajtott támadások Irakban és Szíriában egyre gyakoribbá váltak, miközben az Iszlám Állam csoport akciói is felerősödtek – számol be egy amerikai elemzés. Ennek következtében az Egyesült Államok folyamatosan ellentámadásokat indított minden érintett csoport, köztük az IS sivatagi táboraival szemben, ahol a terrorszervezet harcosai menedékre leltek.

Related posts