A valóban rászorulókon nyújtanak támogatást.

Három éve zajlik a háború, és azóta a segélyszervezet folyamatosan támogatja az ukrán lakosságot. Jelenleg milyen legnagyobb nehézségekkel nézünk szembe a segítségnyújtás terén?
- Két dolgot is említenék legnagyobb kihívásként. Az egyik az a szörnyű állapot, hogy három éve tart a háború, és a világ vezető politikai rétege nem jutott el oda, hogy diplomáciai megoldást találjon. Ez egy nyomasztó dolog egy segélyszervezetnek is. Az ember első hallásra azt gondolná, hogy tulajdonképpen az a küldetése, a feladata egy segélyszervezetnek, hogy segítse a bajbajutottakat. Ez igaz is, csak mi is szeretnénk egy reménysugarat látni, hogy ennek az őrületnek vége lesz. A másik kihívás pedig az, hogy nagyon erősen csökkentek a támogatások. Úgy látom, hogy mindannyian belefáradtunk ebbe a háborúba, így sokkal kevesebb a támogatás is. Radikálisan csökkent az, amit az emberek arra szánnak, hogy segítsük az ukránokat. Ezt a két kihívást emelném ki, de természetesen a napi feladatainkban is vannak jelentős próbatételek, hiszen egy országos kitelepülésről van szó.
- Jelen vannak egész Ukrajnában? Milyen módon tudják összehangolni ezt a hatalmas feladatot?
Központunk Budapest szívében található, míg Ukrajnában négy kiválasztott városban – Beregszászon, Lembergben, Kijevben és Dnyipróban – irányítjuk tevékenységeinket. Ez lehetővé teszi, hogy magyar munkatársaink közvetlenül a helyszínen dolgozzanak együtt a helyi ukrán kollégákkal, akik segítik a projektek megvalósítását. Az elmúlt időszakban huszonhárom megyében indítottunk el különféle segélyakciókat, ami óriási feladatnak számít, és jelentős adminisztratív terhet ró ránk. Minden donor számára fontos, hogy átláthatóan és világosan informálhassuk őket arról, hogyan költjük el a támogatásokat, valamint milyen projekteket valósítunk meg. Meglepő számadatok állnak rendelkezésünkre, amelyek jól tükrözik a munkánk nagyságát és hatását.
A Hungary Helps programnak Kijev megyében látszik nagyon erőteljesen az eredménye, ennek köszönhetően valósulhatott meg az, hogy óvodát, konténeróvodát, egészségközpontot és multifunkcionális épületet építettünk. Egy konténer-mentőállomást is létrehoztunk, teljesen újjáépítünk egy több ezer négyzetméteres iskolaépületet, amely megsérült a háborúban.
Ezek a projektek rendkívül fontosak, és az ukrán hatóságok részéről is kiemelt figyelmet kaptak. A kihívások egy része abban rejlik, hogy ezeket a napi feladatokat precízen és jól szervezetten tudjuk végrehajtani. Ehhez elengedhetetlen a helyi hatóságokkal való folyamatos kapcsolat és az, hogy a legmagasabb szinttől a legalsóig egyeztetéseket folytassunk. Csak így valósulhatnak meg olyan magyar projektek, amelyek valóban hozzájárulnak a közjóhoz, és örömet okoznak a helyi közösségnek. Beregszászon működő adminisztratív központunkban minden tevékenység szigorú ellenőrzés mellett zajlik. Itt irányítjuk a számlák kifizetését, nyomon követjük az utalásokat, és folyamatosan monitorozzuk az összes folyamatot. Emellett ez a helyszín szolgál a különböző projektek előkészítésének bázisául is. Legyen szó akár menekültszállók ellátásáról higiéniai eszközökkel, akár javítási munkálatokról, mindent részletesen elő kell készíteni. Egy különösen fontos feladatunk a természetbeni segélyek szállítása, amely a háború első szakaszában kiemelkedő mennyiségű, több ezer tonna segélyárut jelentett. A segélyek megfelelő előkészítése, fogadása és szétosztása kulcsfontosságú a hatékony segítségnyújtás érdekében.
A természetbeni támogatáson, élelmiszer- és higiéniai csomagokon túl milyen egyéb projektekkel rendelkeznek, és milyen aktuális kezdeményezéseik vannak? Hogyan tudják a háború következtében nehéz helyzetbe került emberek életét javítani?
Egyedivé tétel: Számos izgalmas projektünk valósult meg, melyek során kisebb ukrán szervezeteknek nyújtottunk pénzügyi támogatást, hogy segítsenek a helyi belső menekülteknek. E kezdeményezés keretében 176 szervezet kapcsolódott be, összesen 130 ezer emberhez eljutva, így igazán széleskörű együttműködést alakítottunk ki. Munkánk huszonhárom megyére terjedt ki, mivel a belső menekültek fokozatosan indultak a nyugati régiók felé, lehetőséget adva számunkra, hogy lépésről lépésre követhessük és támogathassuk őket. A projekteink közül kiemelkedik a készpénztámogatás, amelyre kifejezetten a belső menekültek pályázhattak. E program keretében a résztvevők maguk dönthetnek arról, hogy mire használják fel az általunk nyújtott havi támogatást. Fontos, hogy ezt a megoldást kizárólag olyan területeken alkalmazzuk, ahol a támogatás valóban hasznosulhat, tehát ahol könnyen hozzáférhetnek élelmiszerhez, gyógyszerekhez és higiéniai cikkekhez. Ez a megközelítés szintén hozzájárult a munkánk sikeréhez.
Szeretném kiemelni, hogy eddig közel 300 menekültszálló támogatását regisztráltuk, ahol aktívan segítettünk azoknak, akik elmenekültek a frontvonal közvetlen közeléből. Ezeken a helyszíneken, amelyek gyakran kritikus állapotban voltak, jelentős mértékben tudtunk beavatkozni és javítani a körülményeken. Kevés olyan nemzetközi szervezet működik Ukrajnában, amely ilyen széleskörűen, az egész ország területén támogatná a belső menekülteket.
Jelenleg, ahogy a negyedik évébe lépünk, milyen területekre irányítják a figyelmüket? Milyen változások történtek az utóbbi időszakban ezen a téren?
A hangsúly továbbra is három lényeges területre összpontosul. Először is, azokban a régiókban, ahol erre lehetőség nyílik, aktívan részt kívánunk venni az újjáépítési folyamatokban. Ezt a döntést alaposan meg kell fontolnunk. Kijev megyét azért választottuk, mert ott látható, hogy hosszú távon van értelme a helyreállításnak. Más térségekben ez a kérdés csak akkor válik igazán aktuálissá, ha a békekötés ténye megvalósul, és véget ér a háború. Akkor tudunk elegendő erőforrást allokálni az újjáépítéshez, de nyilvánvaló, hogy nem a nagyszabású projektekre gondolunk, hanem inkább a kisebb léptékű felújításokra, amelyek a családok és menekültek támogatását célozzák.
A másik része, hogy még mindig több menekültszállót támogatunk. Természetesen csak azokon a szállásokon segítünk, ahol látjuk azt, hogy más szervezet nincsen jelen, illetőleg ahol a helyi kormányzóságok is nagyon kérik tőlük, hogy maradjunk és segítsünk.
A harmadik kulcsfontosságú tényező a frontvonalhoz közeli területeken tartózkodók ellátásának biztosítása.
Náluk sokkal inkább a humanitárius segítségnyújtás merül fel, ami azt jelenti, hogy élelmiszerrel, higiéniai termékekkel vagy tüzelővel látjuk el őket. Olyan is felmerült már, hogy valakit ablakcserével segítettünk, mert úgy láttuk, hogy van értelme kicserélni a törött ablakokat, és nem kell végleg elhagynia otthonát.
Tehát ez a három súlypontja van jelenleg is a munkánknak. Ez végigkíséri a tevékenységünket, talán a humanitárius segítségnyújtás - az élelmiszer- és higiéniás csomagok - része csökkent az elmúlt három év alatt, a súlypont pedig elmozdult az ideiglenesen elhelyezett belső menekültek megsegítése irányába, illetőleg elmozdultunk már a részleges újjáépítés irányába is. Az általános hangulat Ukrajnán belül is változóban van. A kezdet kezdetén, az első évben az ember azt érezte minden alkalommal, hogy - ha szabad így mondani - az utolsó vérig harcolni fognak, harcolni akarnak. Most már inkább olyan a hangulat, hogy meg kellene állni, és békére, tárgyalásokra volna szükség, mert nagyon sokan haltak meg, sok a veszteség, sok család gyászol. Fáradtságot látni, és azt, hogy az emberek ki szeretnének jönni ebből a helyzetből.
- Úgy tudom, a traumák feldolgozásában is segítik a háború elől menekülőket, mentális támogatást is nyújtanak.
- Valóban. Ennek van egy módszertana, ezt igyekeztük az ukránoknak átadni különböző képzéseken keresztül, és aztán ők maguk tudják ezt továbbvinni. Illetőleg ennek a segítségnyújtásnak azért van egy magyarországi vonzata is, amiről azért érdemes szót váltani.
Természetesen! Itt egy egyedi változat: - Magyarországon is jelentős számú ukrán menekülttel áll kapcsolatban a segélyszervezet. Milyen módokon tudják támogatni őket a nehéz helyzetükben?
A Baross utca és Szentkirályi utca sarkán található Budapesti Ukrajnai Menekülteket Támogató Központunkban értékes és fontos munkát végzünk. Itt fogadjuk azokat a menekülteket, akik Magyarországra érkezve támogatásra szorulnak. Szolgáltatásaink széles spektrumot ölelnek fel: higiéniai eszközökkel, szálláskeresési lehetőségekkel, egészségügyi ellátással, valamint segítséggel az oktatáshoz és a munkaerőpiachoz való hozzáférésben. Továbbá, jogi és adminisztratív eljárásokban is támogatást nyújtunk, és foglalkozunk a pszichológiai nehézségek kezelésével is. Rendszeresen közösségépítő rendezvényeket szervezünk, hogy a hozzánk érkezettek között támogató közösség alakuljon ki.
A magyarországi munkánk alapvetően egy jól meghatározott keretrendszerben zajlik, amelynek célja, hogy támogassuk azokat az egyházi vagy egyházi hátterű szervezeteket, amelyek menekültek befogadásával foglalkoznak, vagy amelyeknek a menekülttámogató tevékenységükhöz a mi segítségünkre van szükségük. Eddig számos ilyen együttműködés valósult meg. Emellett kiemelt feladatunk és elköteleződésünk, hogy a támogató központunkat folyamatosan nyitva tartsuk, biztosítva ezzel a szükséges segítséget és forrást azok számára, akik rászorulnak.
- Hogyan látja a jövőt, a segélyszervezet elkövetkező feladatait?
A jelenlegi helyzetben mindenképpen biztató jel, hogyha a felek képesek leülni egymással tárgyalni, és elérni egy megállapodást, békét kötni. Ez az egyetlen járható út, amit most látok. Ugyanakkor észlelhetőek pozitív jelek a világban, amelyek arra utalnak, hogy ez a lehetőség valóban megvalósulhat. Amennyiben sikerülne ezt elérni, az energiáinkat végre arra fordíthatnánk, hogy az emberek sorsát rendezni tudjuk, nem csupán menekültszállókat támogassunk, hanem segítsük a visszailleszkedésüket a társadalomba. Ukrajna óriási traumán megy keresztül, hatalmas az emberveszteség, és nem szabad figyelmen kívül hagyni azokat sem, akik elhagyták az országot, és lehet, hogy sokan közülük sosem térnek vissza.
Szeretném kifejezni hálánkat Magyarország lakóinak és polgárainak, akik folyamatosan támogatják munkánkat. Külön köszönet illeti a hazai és nemzetközi vállalatokat, amelyek mellettünk álltak, és lehetővé tették, hogy ezt a jelentős feladatot elvégezzük, valamint bizalmat építhessünk környezetünkben. Munkánk során mindannyian tanúi lehettek annak, hogy milyen precizitással hajtjuk végre céljainkat. Nélkülük mindez nem valósulhatott volna meg. A támogatási lehetőségek továbbra is nyitottak; a legkönnyebb módja a Segélyszervezet honlapján, a Segélyszervezet.hu-n való tájékozódás. Ott minden szükséges információt megtalálnak arról, hogyan járulhatnak hozzá küldetésünkhöz, mert hiszem, hogy még hosszú ideig szükség lesz arra, hogy segítsük azokat az embereket, akik nehéz körülmények között élnek.
Mi őket segítjük.