A vallásszabadság előmozdítása érdekében Donald Trump támogatását kérik.


A vallásszabadság védelmezői arra kérik a Trump-adminisztrációt, hogy a következő négy év külpolitikai irányelveiben különös figyelmet szenteljenek a vallásszabadság globális érvényesítésének.

Kedden megkezdődött a Nemzetközi Vallásszabadság Csúcstalálkozó (International Religious Freedom; IRF) Washingtonban. Az első panelbeszélgetésen arról volt szó, hogy a külföldi segélyek, a visszatartó, illetve elrettentő intézkedések és a külföldi vezetőkkel fenntartott erős kapcsolatok hogyan segíthetik elő a békét, a biztonságot és a vallásszabadságot az egész világon.

A konferencián számos országból érkező, különböző vallási háttérrel rendelkező több száz résztvevő gyűlik össze, hogy közösen átbeszéljék, hogyan tudnak a vallási vezetők, jogalkotók és más érintettek hatékony lépéseket tenni a vallási üldöztetés megszüntetése érdekében.

Az előadók között lesz J.D. Vance, az Egyesült Államok alelnöke és Nikol Pasinján örmény miniszterelnök is.

J.D. Vance: A szélsőbaloldaliak megvetik saját hazájuk polgárait.

Magyar nézőpontból kiemelkedő jelentőséggel bír, hogy Azbej Tristan, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára, aki a keresztény közösségek védelméért és támogatásáért felelős, részt vesz a konferencián. Az államtitkár keddi bejegyzésében a közösségi médiában bejelentette, hogy a csúcstalálkozó szervezői őt kérték fel a szíriai keresztények helyzetével foglalkozó kerekasztal-beszélgetés moderálására.

A konferencián a főbb vallások közül a kereszténység, az iszlám, a judaizmus és a buddhizmus képviselteti magát. Több kisebb, üldöztetésnek kitett vallás, köztük a bahái hit, a jezidizmus és a Fálun Gong vallási mozgalom tagjai is jelen lesznek a csúcstalálkozón.

"Most egy óriási kihívás és egy óriási lehetőség pillanatában vagyunk" - mondta Annie Boyajian, a Freedom House emberi jogi csoport társelnöke a nyitó panelbeszélgetésen.

A beszélgetésen részt vett Boyajian mellett Scott Flipse, aki az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusa Kínával foglalkozó végrehajtó bizottságának politikai és médiakapcsolatokért felelős igazgatója, valamint David Beasley, az ENSZ Világélelmezési Programjának korábbi vezetője. A moderátor szerepét Brett Scharffs töltötte be.

Boyajian óvatosan bizakodó hangot ütött meg az új adminisztrációval kapcsolatban, kifejezve, hogy

Trump óriási munkát végzett a vallásszabadság terén első elnöki ciklusa alatt.

Egyúttal aggodalmát is kifejezte amiatt, hogy a Fehér Ház leállítja az Egyesült Államok Nemzetközi Támogatási Szervezetének (USAID) támogatási programjait.

Kedden közzétettünk egy cikket, amely az USAID ellentmondásos megítélését járja körül, bemutatva ennek egy másik nézőpontját.

A készpénzes tejtermelő, avagy: igencsak megviseli majd Sorost, ha Trump leállítja az USAID működését.

"Számos olyan program, amely a vallásszabadságot és a vallásos közösségek érdekeit hivatott szolgálni, most szünetel" - jelentette ki Boyajian. Kiemelte, hogy Marco Rubio külügyminiszternek fontos lenne, hogy "ne a gyermeket a fürdővízzel együtt dobja ki" a külügyminisztériumi támogatások újraértékelésekor. Emellett sürgette a vallásszabadságra vonatkozó, jelenleg felfüggesztett támogatások átvizsgálásának felgyorsítását, hangsúlyozva:

"Itt valóban életek forognak kockán."

"Ránk vár az a kihívás, hogy támogassuk mások védelmét, akik a célkeresztbe kerülnek" - így fejezte ki magát.

A panelbeszélgetés során Flipse, a panel Kína-szakértője kifejtette, hogy bízik Trump béketeremtő törekvésében, és amellett érvelt, hogy a vallásszabadság védelme közvetlenül kapcsolódik az elnök biztonsági és béketeremtő céljaihoz.

"A vallási közösségek közötti társadalmi stabilitás kialakítása a konfliktusövezetekben hozzájárul a béke megteremtéséhez és új lehetőségeket nyit a harmónia felé vezető úton."

- így fejezte ki magát.

Beasley, az ENSZ Világélelmezési Programjának képviselője kiemelte, hogy a tisztviselőknek óvatosan kell megközelíteniük a külföldi vezetőket, akik korlátozzák a vallásszabadságot. "Nem használhatunk kalapácsot a tárgyalások során" – hangsúlyozta, majd hozzátette: "Fontos, hogy legyen időnk elérni az emberek szívét."

Beasley beszélt az afganisztáni tálib vezetőkkel és jemeni húszi vezetőkkel folytatott tárgyalásairól, amikor a Világélelmezési Programot vezette, és elmondta, hogy e vezetők közül sokan "sokszor a saját propagandájuk áldozatai", de a "vallásuk tiszteletben tartása", illetve a vallási vezetőkhöz való folyamodás a vallási üldöztetés megakadályozása érdekében hatékony stratégia - hangsúlyozta.

"Szavakkal nehezen kifejezhető, mennyi nehézséget sikerült leküzdenünk azzal, hogy tiszteletet tanúsítottunk egy személy iránt, és lehetőséget biztosítottunk számára, hogy megossza velünk a gondolatait."

„Tedd különlegessé a szövegedet!” – mondta Beasley, miközben izgatottan hintázott a székében.

Egyúttal hangsúlyozta, hogy a vezetők vallási üldöztetésének mérséklésére olyan erőteljes eszközök, mint a segélyek megvonásával való fenyegetés, hatékonyan hathatnak.

A rendezvény keretében bemutattak egy hétoldalas anyagot, amelyben a szervezők leglényegesebb céljait foglalták össze. E dokumentum célja, hogy világosan megfogalmazza azokat a szándékokat, amelyeket a Trump-kormányzat irányába kívánnak közvetíteni.

Sürgetik a kormányzatot, hogy garantálják: a humanitárius alapokat az üldöztetésnek kitett vallási közösségekhez irányítják, és állítsák vissza az Egyesült Államok menekülteket befogadó programját úgy, hogy a vallási kisebbségeket prioritásként kezelje. Azt is kérték, hogy a Fehér Ház a külföldi segélyeket a vallásszabadság előmozdítására használja fel, és szigorúbb szankciókat szabjon ki a vallásszabadságot megsértő kormányokra.

Arra is felszólították a Trump-kormányzatot, hogy kövessék figyelemmel a vallásszabadságot Szíriában, miközben az ország felállítja új kormányát, miután a lázadók megbuktatták Bassár el-Aszad korábbi elnököt. Továbbá az iráni vallásszabadság szoros figyelemmel követését is szorgalmazták.

Azbej Tristan Chicagóba vitte az üldözött keresztények ügyét (VIDEÓ!)

Related posts