Ausztriában a szélsőjobb helyett a centrumpártok kerülhetnek a hatalom közelébe, és úgy tűnik, hogy egy megállapodás is formálódik.

Több napos intenzív tárgyalásokat követően a jobbközép ÖVP, a szociáldemokrata SPÖ és a liberális Neos vezetői a bécsi Hofburg falai között közösen jelentették be Alexander Van der Bellen osztrák szövetségi elnöknek, hogy elkötelezettek a közös kormányalakítás iránt. Habár még mindig akadnak nyitott kérdések, úgy tűnik, hogy az osztrák centrumpártok (a Zöldek most nem vesznek részt a folyamatban) második próbálkozásra sikeresen tudnak megállapodni. Ezzel a szélsőjobboldali FPÖ, aki a legnagyobb szavazati arányt szerezte a szeptemberi választások során, továbbra is az ellenzék szerepét fogja betölteni.
Emlékeztetőül: az FPÖ 29 százalékos támogatottsággal végzett az élen, megelőzve az ÖVP-t, amely 26,5 százalékkal zárta a választásokat, valamint az SPÖ-t, amely 21 százalékot kapott. Van der Bellen, aki a szélsőjobb politikai izolálását szorgalmazza, ennek ellenére nem az FPÖ elnökét, Herbert Kicklt kereste meg elsőként a kormányalakítással kapcsolatban, hanem a Néppárt vezetőjét. Azonban ez a kísérlet hosszú szenvedést követően végül kudarcba fulladt: január elején a kisebbik harmadik párt, a Neos jelezte, hogy nem kíván részt venni a további politikai egyezkedésekben, hivatkozva arra, hogy a programok közötti eltérések áthidalhatatlanok. Ezt követően az ÖVP és az SPÖ is feladta a küzdelmet.
Így a szövetségi elnök januárban kénytelen volt már Kicklt felkérni, az FPÖ és az ÖVP pedig el is kezdte a kormányalakítási tárgyalásokat - ez lett volna az első alkalom a II. világháború óta, hogy Ausztriának szélsőjobboldali kancellára lett volna. Végül azonban ezek a tárgyalások sem, vezettek eredményre, így a labda visszakerüólt a három centrumpárthoz, akik újra nekigyürkőztek, hogy megállapodjanak egymással.
Bár a vártnál ez ezúttal is nehezebben haladt, úgy tűnik, mostanra az alapvető kérdésekben nagyjából egyezségre jutottak. A két nagyobbik párt, az ÖVP és az SPÖ csütörtökön megkötötték a költségvetési alapmegállapodást, ami a közös kormányzás fundamentuma lenne.
Az őszi nehézkedéshez hasonlóan most is próbálják bevonni harmadik szereplőként a liberális Neost, hiszen nélkülek csupán egy fős többségük lenne a Nationalratban – a Neos pedig úgy tűnik, nyitott az együttműködésre. Bár a párton belül még mindig akadnak olyanok, akik kritikusan viszonyulnak a kormányzati részvételhez, attól félve, hogy programjukból keveset tudnának hatékonyan megvalósítani, a személyi kérdésekben úgy tűnik, sikerrel járnak, és valószínűleg megszerzik a külügyi és az oktatási tárcát.
Szombaton az ÖVP, az SPÖ és a Neos vezetői, Andreas Babler és Beate Meinl-Reisinger, közösen látogattak el a Hofburgba. Céljuk az volt, hogy tájékoztassák a szövetségi elnököt a kormányalakítás folyamatáról és a legfrissebb fejleményekről.
"Teljes szívvel hiszek abban, hogy sikerül véglegesen kialakítanunk a közös kormányprogramot."
- Emelte ki ezt követően Christian Stocker, az ÖVP vezetője.
Ez alapján türkiz-vörös-rózsaszín hárompárti koalíció jöhet Ausztriában, a kancellár pedig Christian Stocker lehet, akit az ÖVP delegál - nyolc éve lényegében mindig a jobbközép Néppárt adja az osztrák kancellárt.