A Srebrenicai Emlékközpont tájékoztatása szerint Bosznia-Hercegovinában feszültségek tapasztalhatók, ezért a biztonság érdekében ideiglenesen bezárják a központot, amíg a helyzet nem stabilizálódik.

A jelenlegi biztonsági helyzetre való tekintettel a Srebrenicai Emlékközpont határozatlan időre zárva tart. E döntés hátterében az áll, hogy nem tudjuk garantálni munkatársaink és látogatóink biztonságát a Banja Lukában zajló puccskísérlet következtében, amelyet lázadó csoportok irányítanak az állami intézmények ellen – tájékoztatta a közvéleményt péntek délután az Emlékközpont. Az intézmény a boszniai Szerb köztársaság területén található.
A boszniai Szerb Köztársaság rendőri egységei pénteken váratlanul behatoltak Banja Luka rendőrségi központjába, ahol kiűzték a szövetségi rendőröket. A Reuters jelentése szerint a szeparatista csoportok célja, hogy végrehajtsák Milorad Dodik, a Szerb Köztársaság oroszbarát elnökének intézkedéseit. Az államügyészség ezt a lépést a Bosznia-Hercegovina alkotmányos rendje ellen irányuló támadásként értékelte, és nyomozást indított az ügyben.
Mindez az után történik, hogy Dodik elnök csütörtökön olyan jogszabályokat írt alá, amelyek lehetővé teszik, hogy az ország szövetségi intézményeit kizárják a Szerb Köztársaság területéről. Az elnök az után döntött így, hogy a szövetségi bíróság első fokon egy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte és hat évre eltiltotta a hivatali tevékenységeitől.
A boszniai Szerb Köztársaság belügyminisztériuma megerősítette, hogy Banja Lukában "bizonyos tevékenységek" zajlanak, azonban a részletekről nem adtak tájékoztatást. Miloš Vučević, a leköszönő szerb miniszterelnök pénteken annyit mondott a helyzetről, hogy a boszniai Szerb Köztársaság által elfogadott törvények végrehajtása folyamatban van.
A Srebrenicai Emlékközpont annak a népirtásnak állít emléket, amelyet 1995-ben a boszniai szerbek követtek el bosnyákok ellen Srebrenicában és környékén, az ENSZ erők orra előtt. Dodik a mai napig tagadja, hogy a 8000 halottat követelő népirtás megtörtént volna. A boszniai szerb rendőrök pénteki akcióját az emlékközpont puccsnak nevezte és azt írta:
"A védelmünkért jelenleg az az intézmény felel, amely elkövette a népirtást, és azóta nevében és működésében is ápolja a népirtás emlékezetét."
Azt közölték, hogy amíg az intézmény védelme nincs megfelelően biztosítva, az emlékhely zárva marad. Az emlékhely védelmét a szövetségi rendőrségtől remélik, és számítanak az Európai Unió Bosznia és Hercegovinai Haderejének, az EUFOR békefenntartóinak támogatására is. Jelenleg az EUFOR keretein belül több száz magyar katona szolgál, ám a boszniai szövetségi kormányzat ezt nem nézi jó szemmel, így felmerült a lehetősége annak, hogy a magyar EUFOR-kontingens kivonásra kerüljön az országból.
A magyar kormányzat az elmúlt időszakban kitüntetett figyelemmel fordult a boszniai szerbek felé, 2021-ben egy gazdaságfejlesztési programot indított, Orbán Viktor pedig jó barátságot ápol Milorad Dodikkal. A boszniai szövetségi kormánnyal való feszültségeket mutatja, hogy a boszniai védelmi miniszter hétfőn megtiltotta egy magyar katonai repülőgép leszállását Bosznia-Hercegovinában. A gépen a magyar külügy államtitkára tartózkodott. Zukan Helez az írta közleményében: mélyen meg van róla győződve, hogy a katonai repülőgép azért érkezett Magyarországról, hogy valamiféle támogatást nyújtson Milorad Dodiknak és a körülötte összegyűlt klikknek Bosznia-Hercegovina szétverésében.