A rubelválság jelenleg nem tűnik közvetlen veszélynek Putyin hatalmára nézve.


Az orosz gazdaság nehézségeire hívta fel a figyelmet a rubel múlt heti zuhanása - többek között erről is beszélt kollégánk, Király Béla, a Trend FM reggeli műsorában. Ugyanakkor a problémák még nem olyan súlyosak, amely Putyin háborús törekvéseit meghiúsíthatnák.

Egyetlen nap leforgása alatt 10 százalékkal gyengült az orosz rubel a dollárral szemben a múlt héten, részben az újabb amerikai szankciók következtében, amelyeket a Gazprombank ellen vezettek be. Ez a fejlemény tovább súlyosbíthatja az orosz gazdaság már amúgy is kényes helyzetét, amelyet a háború hatalmas költségei már közel három éve nyomnak. Király Béla, kollégánk a Trend FM reggeli műsorában kiemelte, hogy az energiahordozók exportja már az ukrajnai háború kitörése előtt is kulcsfontosságú szerepet játszott Moszkva gazdasági stratégiájában.

2022 tavaszától kezdődően a gazdasági statisztikák megbízhatósága csökkent, azonban az infláció drámai növekedését ezek továbbra is tükrözik. A hivatalos adatok alapján megadott éves 8,5 százalékos inflációs ráta a szakértők véleménye szerint valójában sokkal magasabb lehet. Ezt a feltételezést erősíti az orosz jegybank által bevezetett 21 százalékos alapkamat is, amely várhatóan decemberben újabb emelkedésen megy majd keresztül.

Az alapélelmiszerek erőteljes drágulása az átlagpolgárok számára is érzékelhető, akik ezen túl időnként áruhiánnyal kell, hogy szembenézzenek. Tavaly a tojás tűnt el az üzletek polcairól, idén pedig a vajhoz nehéz hozzájutni. Mindez azonban az orosz vezetést nem aggasztja, teljesen átálltak hadigazdaságra. A háborúra és a biztonságra fordított kiadások nyomasztó arányt tesznek ki idén is a költségvetésben, ez pedig jövőre tovább növekszik, hiszen 2025-ben az összes szövetségi költségvetési kiadás 41 százaléka megy el erre.

Related posts