A Nemzetközi Büntetőbíróság szóvivője hangsúlyozta: "Magyarország továbbra is köteles teljes mértékben együttműködni az ICC-vel."

"A bíróság emlékeztet arra, hogy Magyarország továbbra is köteles együttműködni az ICC-vel" - mondta Fad el-Abdullah, a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) szóvivője a BBC-nek.
A szóvivő azután beszélt erről a lapnak, hogy hajnalban Budapestre érkezett a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság által körözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, ezzel egy időben pedig a magyar kormány bejelentette, hogy megkezdi a kilépési folyamatot az ICC működését meghatározó, 2002. szeptember 10-én New Yorkban elfogadott megállapodásból.
Miközben az Izrael demokratikus hagyományait felrúgó, vég nélkül háborúzó miniszterelnököt hazájában már azzal vádolják, hogy embereinek pénzügyei összeértek a Hamászéival, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szerdán éjszaka a budapesti repülőtéren fogadta Netanjahut, aki máshova nem is nagyon látogathatna jelenleg, hiszen a világ és az EU jelentős részében a letartóztatást kockáztatná, a 2024 novemberében érvénybe lépett elfogatóparancs következtében.
A látogatással kapcsolatban az ICC szóvivője azt mondta,
Az ICC véleménye szerint Benjámin Netanjahu ügyében a bíróság a megszokott eljárási normákat követte a nemzetközi elfogatóparancs kibocsátását követően. A bíróság hangsúlyozza, hogy Magyarország továbbra is köteles együttműködni az ICC-vel.
Ezzel hangsúlyozva a magyar kormány számára, hogy a kilépési folyamat egy évig tart, és a jogilag vállalt kötelezettségek hirtelen nem szüntethetők meg.
Közben Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai tanácsadója, egy Facebook-bejegyzés keretein belül reagált az eseményekre. Kifejtette, hogy az ICC az utóbbi évek során több alkalommal is olyan döntéseket hozott, amelyekkel lezáratlan, folyamatban lévő konfliktusokba avatkozott be, így megnehezítve a béke elérését és a tartós megoldások kidolgozását. Ezzel sokak véleménye szerint a tagállamok iránti bizalmat is megsértette.
A Nemzetközi Büntetőbíróság jelenlegi működése már nem tükrözi Magyarország béketeremtő szándékait. A nemzetközi szervezetekhez való csatlakozásunknak akkor van valódi jelentősége, ha az a globális háborús helyzetek békés rendezésére összpontosít. Sajnos, az ICC esetében ez a cél már nem garantált.
A távozó német kormány zöldpárti külügyminisztere, Annalena Baerbock, reagált Netanjahu látogatására. Véleménye szerint...
"Ez a nap szomorú pillanatokat hozott a nemzetközi igazságszolgáltatás világában."
Netanjahu és egykori védelmi minisztere, Joáv Galant fellebbeztek az ellenük kiadott elfogatóparancs ellen, határozottan elutasítva a felhozott vádakat. Mind Izrael, mind a két politikai vezető tagadja a bíróság joghatóságát, valamint kétségbe vonja a döntésének érvényességét.