A német gazdaság kihívásokkal teli időszak előtt áll, mivel az Egyesült Államok és Kína gazdasági érdekei folyamatosan befolyásolják a globális piacokat. A két nagyhatalom közötti versengés nemcsak a kereskedelmi kapcsolatokra, hanem Németország exportori

Az évtizedek óta viszonylag stabil világgazdasági rend az elmúlt bő tíz évben kissé megingott. A demokratikus és a tekintélyelvű államok közötti geopolitikai feszültségek egyre nőnek. E feszültségek középpontjában az Egyesült Államok és Kína versengése áll. A német gazdaság szorosan összefonódik mindkét nagygazdasággal. Az USA és Kína közötti geopolitikai rivalizálás az elkövetkező években valószínűleg tovább fokozódik. Németország és a német vállalatok - többé-kevésbé egyértelműen - azzal a választási lehetőséggel szembesülhetnek, hogy a két fél - és így a két piac - közül az egyik mellett kell dönteniük. Első pillantásra úgy tűnhet, hogy Németország mindkét nagygazdasághoz egyformán szoros viszonyok fűzik, közelebbről megvizsgálva azonban kiderül, hogy az USA-val fennálló gazdasági kapcsolatok és függőségek összességében mélyebbek.
Ha a külkereskedelmet elemezzük, egyértelműen kirajzolódik, hogy az export szempontjából az Egyesült Államok piaca kiemelt figyelmet kapott, míg a behozatal terén Kína dominál. Számadatok alapján 2023-ban a német export körülbelül 10%-át az USA-ba irányították, míg Kínába csupán 6% került. Ez a tendencia az utóbbi években vált különösen hangsúlyossá; 2020-ban a kínai piac közel azonos nagyságú lehetett az amerikai piaccal a német exportőrök számára. Az elmúlt három év során az Egyesült Államok, mint német exportcélország, egyre fontosabbá vált, míg Kína szerepe csökkent. Ez a változás gazdasági szempontból azt jelzi, hogy az USA ismét megbízhatóbb partnernek bizonyult, míg Kína esetében geopolitikai kockázatok, gyengébb növekedés és az autóipar specifikus problémái merültek fel.
A német importra éppen ennek az ellenkezője igaz. 2023-ban a német import mintegy 12 százaléka Kínából érkezett, az USA-ból pedig csupán az importáruk 7 százaléka származott. Az uniós partnerországok központi szerepét is ki kell emelni: a német export és import több mint fele az európai egységes piacra esik.
Kiemelendő, hogy bizonyos termékcsoportok esetében az adatok jelentős eltéréseket mutathatnak a megfigyelhető tendenciákhoz képest. Például a gyógyszeripar területén az Egyesült Államokkal való kereskedelmi kapcsolatokat az import és export volumene alapján mérve, egyértelműen kiemelkedő összefonódások figyelhetők meg. Ennek hátterében az amerikai gyógyszeripar szilárd piaci helyzete áll. Ezzel szemben az elektronikai szektorban Németország döntően Kínára épít, mivel a kínai cégek dominálják ezt a területet, és pozíciójuk vitathatatlan.
Németország gazdasági modellje továbbra is erősen az exportorientáltságra épül, hiszen az országban előállított termékek jelentős része külföldön talál gazdára. A 2023-as év során körülbelül 1 billió eurót, ami a német gazdaság teljesítményének körülbelül 28%-át jelenti, értékesítettek nemzetközi piacon, akár közvetlenül, akár közvetve. Ez az exporttevékenység kulcsszerepet játszik a német munkaerőpiac életében is, hiszen több mint minden negyedik német munkavállaló az export szektorában tevékenykedik. Ez abszolút számokban kifejezve körülbelül 11,9 millió munkavállalót jelent a 2023-as évben, a közel 46 milliós munkaerőpiacon. Ezek az adatok azt is tükrözik, hogy az exporttevékenységben részt vevő munkavállalók eltérő mértékben kapcsolódnak a különböző piacokhoz: körülbelül 1,2 millió ember dolgozik az Egyesült Államokba irányuló exportban, 0,8 millió a Kínába irányuló forgalomban, míg körülbelül 5,9 millióan az Európai Unió más tagállamaival folytatott kereskedelemben vesznek részt. Az egyes iparágak különböző mértékben fókuszálnak a különböző piacokra, ami azt is jelenti, hogy az exportfoglalkoztatás szektoronként eltérő mértékben függ az Egyesült Államoktól, Kínától és az EU belső piacától. Például a gyógyszeriparban a munkavállalók jelentős része az amerikai piac számára dolgozik, míg az elektrotechnikai szektorban a kínai eladások kiemelkedő szerepet játszanak az exportban foglalkoztatottak számára.
Beruházások tekintetében Németország sokkal szorosabb kapcsolatot ápol az Egyesült Államokkal, mint Kínával. Az USA 2023-ban a teljes német külföldi befektetések 17 százalékát, míg Kína csak 5 százalékát tette ki. A számok tehát azt is szemléltetik, hogy a kínai befektetési tevékenységet Németországban a közbeszédben gyakran túlbecsülik. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a múltban egyes kínai akvizíciók néha érzékenynek minősített területeket érintettek (mint például a hamburgi kikötőbe történő beruházás vagy nemrégiben az ipari robotokat gyártó KUKA felvásárlása).
A német külföldi befektetések struktúrája az Egyesült Államokban nagymértékben hasonlít a németországi befektetések általános eloszlásához. A német tőke körülbelül egynegyede a feldolgozóipar területén található, míg a befektetések másik felét a pénzügyi és biztosítási szektor képviseli. Ezzel szemben Kínában a német befektetések több mint 50%-a a feldolgozóiparban realizálódik. A gépjárműgyártás önállóan a teljes német befektetési portfólió 28%-át teszi ki, ami jól mutatja ennek az iparágnak a jelentőségét.
A számok azt is megmutatják, hogy a német vállalatok több kutatást végeznek az USA-ban, mint Kínában. A szabadalmi elemzés azt mutatja, hogy a német vállalatok által külföldön végzett (szabadalmaztatott) kutatások mintegy 17 százaléka az USA-ból származik, míg Kína részesedése csak mintegy 9 százalék.
A német gazdaság szempontjából sem az Egyesült Államok, sem Kína nem tölti be a központi szerepet a nyersanyagok külföldi beszerzésében. Ugyanakkor Németország jelentős mértékben támaszkodik Kínára bizonyos kritikus nyersanyagok, mint például a ritkaföldfémek és a magnézium esetében. Ezzel párhuzamosan azonban az Egyesült Államokból származó energetikai nyersanyagok importja is folyamatosan növekszik az ország gazdasági stratégiájának részeként.
Ezekből a tényekből világosan kiderül, hogy Németország gazdasági kapcsolatai sokkal intimebbek az Egyesült Államokkal, mint Kínával. Ezért aggodalomra adhat okot, hogy Donald Trump elnök következő mandátuma alatt esetleg eltávolodhat ezektől a fontos gazdasági kapcsolatoktól. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a megfigyelt függőségek nem csupán egyoldalúak. Németország kiemelkedő partnerként szerepel mind az Egyesült Államok, mind Kína számára. Ez különösen releváns az európai kontextusban, hiszen az EU rendkívül fontos szereplő mindkét ország számára, mint értékesítési és beszerzési piac.
Legyen naprakész a legújabb szakmai információkkal, friss fejlesztésekkel és izgalmas programajánlókkal! Ha érdeklik a német és osztrák piacon való megjelenéshez kapcsolódó hírek, kövessen minket a Facebookon!