A karácsony közeledtével a lakosság inkább a spórolásra helyezte a hangsúlyt a nagyobb kiadások helyett.


A magyar családok abban a hónapban jelentős összegeket sikerült megtakarítaniuk.

A magyar családok tavaly novemberben jelentős megtakarításokat halmoztak fel, mégpedig annak ellenére, hogy az év utolsó előtti hónapjában a kereskedők számos akcióval és a közelgő karácsonyi vásárlásokkal próbálták a költekezésre ösztönözni őket. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a háztartások bankszámláin és értékpapírszámláin összesen 458,6 milliárd forint friss megtakarítás keletkezett. Ezt a számot tovább növelte egy hasonló nagyságrendű, 450 milliárd forint fölötti árfolyamnyereség az értékpapírszámlákon, így a lakosság pénzügyi vagyona még inkább gyarapodott.

A legfrissebb adatok szerint a bankbetétekhez 148,3 milliárd forintnyi új megtakarítás érkezett be. Donald Trump választási győzelmét követően a forint árfolyama jelentős csökkenésnek indult, ami sok kisbefektetőt arra ösztönzött, hogy devizabetéteiket forintra váltsák. Ennek következtében a devizabetétekből 44,5 milliárd forint távozott novemberben, míg a forintbetétek állománya közel 193 milliárd forinttal bővült. A háztartások összes betétállománya a hónap végére 13 317 milliárd forintra nőtt, ami már közelít a 2022 közepén elért 13 400 milliárd forintos rekordhoz.

2022 és 2023 során a kiemelkedően magas kamatozású állampapírok hatására hozzávetőlegesen 1600 milliárd forint távozott a lakossági bankbetétekből. Mostanra viszont, mivel a lakossági állampapírok kamata már nem olyan vonzó, a bankbetétek állománya ismét növekedésnek indult. Bár a legtöbb bank szinte nulla kamatot kínál a betétlekötésekre, mégis akadnak olyan ajánlatok, amelyek jelentősen meghaladják az infláció szintjét, és átlagos ügyfelek számára is elérhetők. Például a Cetelemnél 6 hónapos lekötés esetén évi 6,25 százalékos kamatot (EBKM: 6,35) lehet igénybe venni, míg 12 hónapra a kamat 5,75 százalék. Érdekes módon még azok is élvezhetik az évi 4 százalékos kamatot, akik nem kívánják lekötni a pénzüket.

Az értékpapírok összértéke jóval meghaladja a korábbi számokat. November végén a magyar háztartások összesen 27 464,1 milliárd forintnyi hazai értékpapírt birtokoltak, míg a külföldi papírok értéke 4119,5 milliárd forintot tett ki – mindkét mutató történelmi csúcspontot jelent. Különösen kedvezően alakult a helyzet azok számára, akik külföldi befektetéseket tartanak, hiszen az elmúlt hónapban átlagosan 4,5 százalékos hozamot realizáltak forintban, ami elsősorban a forint gyengülésének következménye is volt.

Az állampapír továbbra is a legkedveltebb választás a lakossági megtakarítók körében. November folyamán közel 250 milliárd forintnyi friss megtakarítás áramlott az állampapírokba, amelynek következtében a háztartások összesített állománya elérte a lenyűgöző 13 951,6 milliárd forintos rekordot. Érdemes megjegyezni, hogy ennek az összegnek több mint fele az inflációt lekövető Prémium Magyar Állampapírba (PMÁP) került, amelynek állománya már meghaladja a 7000 milliárd forintot.

A PMÁP-ok a 2023-as rekord infláció miatt jelenleg 18 százalék körüli kamatot fizetnek, ami a következő kamatfordulónál 4 százalék körüli szintre esik majd vissza. Kérdés, hogyan döntenek majd a befektetők, ha ez megtörténik, mennyien ragaszkodnak majd továbbra is az állampapírokhoz, és hányan keresnek új befektetési lehetőséget a pénzük számára.

A kisbefektetők számára a magasabb kamatú bankbetétek mellett további lehetőség lehet a banki kötvény, ami ismét népszerű. Novemberben ugyan többet adtak el belőle a kisbefektetők, mint amennyit vásároltak, de még mindig 600 milliárd forint fölött van az állományuk. A banki kötvények arra is alkalmasak, ha valaki devizás megtakarítást keres, a lakossági állomány több mint fele devizában kibocsátott értékpapír. Aki kamatozó devizás megtakarítást keres, külföldi kötvényt is vásárolhat, a magyar háztartások 887 milliárd forintot tartottak ilyen értékpapírban tavaly novemberben.

Az értékpapírpiac dinamikájában az állampapírok legfőbb konkurenciáját a befektetési alapok jelentik. A hazai befektetési alapokban elhelyezett megtakarítások november végén átlépték a 11 ezer milliárd forintos fontos küszöböt. Ennek hátterében több mint 105 milliárd forint friss befektetés és 133 milliárd forint hozam állt. Ezen túlmenően a külföldi alapokban összesen 2335,6 milliárd forintnyi összeg található, amelyekbe szintén érkezett 33,5 milliárd forintnyi lakossági megtakarítás, míg a hozamok közelítettek a 100 milliárd forinthoz. A befektetési alapok által kezelt teljes háztartási vagyon már elérte a 13 336 milliárd forintot, ami azt jelzi, hogy a befektetési alapok és az állampapírok közötti távolság folyamatosan csökken.

A lakosság részvényekben tartott vagyona is történelmi rekordot döntött november végén. Hazai részvényekben 1877,3 milliárd, külföldiekben 897 milliárd forintnyi megtakarításuk volt. A hazai bankpapírok voltak a legnépszerűbben, 1006 milliárd forintos történelmi csúcsra hízott ez az állomány annak dacára is, hogy a kisbefektetők novemberben több mint 50 milliárd forint értékben adtak el az ilyen részvényeikből. Ennek vélhetően az volt az oka, hogy novemberben a legnépszerűbb részvény, az OTP árfolyama történelmi csúcson járt, átlépte a 22 ezer forintot is. Összesen 122,9 milliárd forintot keresett a lakosság a hónap folyamán a hazai bankrészvényeken.

Bár az OTP részvényei azóta kissé visszaestek, az idei évben továbbra is várható a lakossági banki részvényállomány növekedése. Karácsony előtt a Gránit Bank új hitelintézetként lépett a tőzsdére, és a lakossági befektetők közel 11,5 milliárd forint értékben jegyezték le a bank részvényeit.

Related posts