A magyar tetoválás hagyományai és öröksége A tetoválás művészete mély gyökerekkel bír Magyarország történetében, és gazdag kulturális örökséggel rendelkezik. A magyar nép sajátos motívumai, szimbólumai és stílusai egyedi karaktert adnak a tetoválásoknak,


A magyar tetoválás öröksége... Nagy és nemes vállalás ebben a komplex témában könyvet írni. Kovács Héda már tizenöt évvel ezelőtt a fejébe vette, hogy papírra veti a hazai szcéna legizgalmasabb képviselőinek útját, a projekt pedig nemrég napvilágot látott egy sajátos vizuális művészeti és kultúrtörténeti kiadvány formájában. Hédát többek között motivációiról, a megírás hogyanjairól, a szcéna aktualitásairól, továbbá arról is kérdeztem, hogy szerinte hogyan érdemes ma tetoválót választanunk.

A "Rebel Heart - A magyar tetoválás öröksége" könyv gondolata egy különleges pillanatban született meg bennem, amikor egy baráti találkozón mély beszélgetésbe merültünk a tetoválások kulturális jelentőségéről és a magyar hagyományokról. Az inspiráció egyfajta lázadásként robbant fel, hiszen éreztem, hogy a tetoválás nem csupán esztétikai kifejezés, hanem egy történet, egy életmód és egy örökség. A könyv megírása több fázison keresztül valósult meg. Először is, intenzív kutatómunkát végeztem, hogy feltérképezzem a magyar tetoválás történelmét, a hagyományokat és a modern irányzatokat. Ezt követően interjúkat készítettem a szakma elismert képviselőivel, akik megosztották velem tapasztalataikat és nézőpontjaikat. A következő lépés a szöveg megformálása volt, ahol igyekeztem hitelesen tükrözni a felfedezett információkat, miközben saját élményeimet és érzéseimet is belecsempésztem a narratívába. A könyv struktúráját gondosan megterveztem, hogy a témák logikus sorrendben követhessék egymást, és így egy átfogó képet nyújthassanak az olvasóknak. Végül, a nyomdába adás előtti utolsó simítások során a design és a grafikai elemek kidolgozása is elengedhetetlen volt, hogy a könyv vizuálisan is tükrözze a tetoválás művészetének sokszínűségét. Így született meg a "Rebel Heart", amely nem csupán egy könyv, hanem egy szeretettel készített tisztelgés a magyar tetoválás előtt.

Már 2010 körül tudtam, hogy szeretnék írni egy könyvet a magyar tetoválókról. 2002 óta foglalkoztam zenei újságírással. Gimisként csak amatőr szinten, az akkor elterjedt fanzine-ekbe, webzine-ekre publikáltam, később a Pesti Estnek és több zenei magazinnak is dolgoztam. Az írás megmaradt, a mai napig foglalkozom tartalomgyártással kommunikációs területen.

A magyar tetoválókat Sárközi Zsolton keresztül kezdtem el felfedezni, akit egy rádióműsornak köszönhetően ismertem meg, melyet magam szerkesztettem. Kamaszként rendszeresen látogattam rock, metal és hardcore koncerteket, ahol gyakran találkoztam tetoválásokkal. Az ilyen közegben a tetoválások szinte természetes részei voltak az önkifejezésnek, és engem is lenyűgöztek. Ahogy egyre több tehetséges tetoválóval találkoztam a Dark Art Tattoo falai között, akiket Zsolt mentorált, egyre inkább vágytam arra, hogy ezt a különleges tudást és művésziséget másokkal is megosszam.

A könyv 2014 táján kezdett formát ölteni – sokat diskuráltam erről Zaya-val, Zsolt feleségével. Ő irányított az írás során a tartalommal kapcsolatosan, később pedig Zsolt lépett a képbe, hogy folytassa ezt a feladatot. Az utóbbi tíz évben azonban annyian csatlakoztak a projekthez, hogy szükségessé vált egy szűrő kidolgozása, amely alapján szűkíteni lehetett a résztvevők körét.

A magyar stílus kialakulása egy izgalmas és sokszínű folyamat, amely számos kulturális hatás és történelmi esemény eredményeként jött létre. A magyar népművészet, népzene és néptánc gazdag hagyományai mellett a különböző művészeti irányzatok – mint a szecesszió és a modernizmus – szintén hozzájárultak a sajátos magyar esztétika megformálásához. Ezek a hagyományok és újító szellemek találkozása adta meg az alapját a magyar stílusnak, amely egyedi karaktert kölcsönöz a művészeteknek, az építészetnek és a designnak. Az identitás keresése és a kulturális örökség megőrzése mind fontos szerepet játszott abban, hogy a magyar stílus ne csupán másolata legyen a külföldi irányzatoknak, hanem egy eredeti, önálló nyelvezetet alakítson ki. Ez a folyamat máig tart, és folyamatosan fejlődik, új impulzusokat kapva a globális trendekből, miközben hű marad gyökereihez. Így születik meg a magyar stílus, amely egyszerre tiszteleg a múlt előtt, és nyitott a jövő kihívásaira.

Igen, ekkor fogalmazódott meg bennem, hogy a 2000-es években virágzó, nemzetközi szinten is figyelemre méltó magyar stílust használom inspirációként. Ez a megközelítés a realizmusra épülő történetmesélés formáját ölti magára. Végül olyan tetoválókat választottam ki, akik ennek a stílusnak az alapítói vagy követői, és akinek munkáiban, szellemiségükben még fellelhetőek ennek az irányzatnak a nyomai.

Szóval négy évvel ezelőtt kezdtem el írni a könyvet ebben a koncepcióban, és a tetoválókat is ekkor fotózta be Bodnár Dávid fotós. Ezt kicsit megakasztotta, hogy édesanya lettem. Tavaly végül sikerült befejezni az anyagot, ami egy körülbelül negyven oldalas kultúrtörténeti részből és a negyven tetováló negyven fejezetéből álló kötet lett.

Ahogyan te is megfogalmaztad a könyv weboldalán, ez az anyag egyszerre kínál kultúrtörténeti áttekintést és egyedi vizuális művészeti albumot. Miért érezted szükségét annak, hogy a dokumentarista szemléletmódot alkalmazd?

a kultúrtörténeti szegmensek gazdag szövetet alkotnak, amelybe a tetoválók egyedi élményei és gondolatai szervesen beleszövődnek. Ez a rész nem csupán információt ad, hanem lehetőséget teremt a múlt felidézésére, a 90-es és 2000-es évek emlékeinek felmelegítésére. Képzelj el egy lenyűgöző, nagy formátumú művészeti albumot, amely tele van vibráló képekkel és izgalmas történetekkel, ahol a tetoválások nem csupán minták, hanem élő narratívák, amelyek a kultúra és a személyes identitás keresését tükrözik. A lapokon átívelő nosztalgia és a kreativitás tánca egyedülálló élményt kínál, amelyben a művészet és a személyes történetek összefonódnak.

A tetoválók alkotásai mellett kiemelkedő szerepet játszik a környezetük, valamint a személyiségük is. Minden művész saját stílusával és egyedi megközelítésével formálja a teret, amelyben dolgozik, így a tetoválások nem csupán a bőrre kerülnek, hanem a művész és a környezetük szerves részévé válnak.

Szerinted mi változott az elmúlt évtizedben a magyar társadalom tetováláshoz való viszonyával kapcsolatban?

A tetoválás elfogadottsága az utóbbi években drámai mértékben megnövekedett, ám ezzel együtt eltűnt a körülötte lévő misztikus aura is, ami egykoron övezte. Azonban ha mélyebbre ásunk, felfedezhetjük, hogy a tetoválások mögött egy hihetetlenül gazdag és izgalmas világ rejtőzik. Ezt a különleges dimenziót szerettem volna bemutatni a könyvemben. Szeretném, ha az olvasók meglátnák, hogy a tetoválás nem csupán festék és minta; hanem egy személyes történet, egy kifejezésmód, amely sokkal többet hordoz magában, mint első ránézésre tűnik.

Képzeljük el, hogy valaki eddig távol állt a tetoválások világától, esetleg elutasító véleménye volt róluk. Vajon egy könyv, amely mélyebben bemutatja ezt a művészeti formát, megváltoztathatja a nézőpontját? Lehetséges, hogy a történetek, a kulturális háttér és a személyes tapasztalatok megismerése új fényt vet az eddigi elképzeléseire? Számomra fontos, hogy ezen a téren érzékenyítsek és edukáljak, hiszen a tetoválás nem csupán testdíszítés, hanem sok esetben a kifejezés és az identitás része is. Az ilyen jellegű írások célja, hogy megnyissák az emberek szemét, és megértsék, milyen mély jelentéseket hordozhatnak ezek a műalkotások.

Erről még sosem jutott eszembe, hogy mélyebben elgondolkodjak, hiszen elsődlegesen az volt a célom, hogy szórakoztassam és inspiráljam az olvasókat a könyvemmel. Viszont ha az edukációs aspektust nézzük, szeretnék irányt mutatni azoknak, akik nyitottak a tetoválások világára. Fontos lenne, hogy megértsék, mi tesz egy tetoválást igazán különlegessé, és hogy milyen lenyűgöző minták, ötletek léteznek, amelyeket a bőrünkre varratva kifejezhetjük önmagunkat. Ráadásul mindez itthon is hozzáférhető, nem kell messzire menni a minőségi tetoválásokért.

Rád milyen hatással volt az, hogy mélyre merültél ebben a témakörben és még közelebbről megismerhetted az alkotókat?

A könyv megírása során kétségtelenül a tetoválóművészekkel folytatott beszélgetések jelentették a legnagyobb örömöt számomra. Igazán inspiráló volt hallgatni őket, ahogy meséltek karrierjük során szerzett élményeikről, és megosztották véleményüket a művészet és az alkotás mélyebb értelméről. Különösen izgalmas volt az a pillanat, amikor elkezdett kirajzolódni a nagy összkép, és éreztem, hogy az egyes fejezetek szervesen összefonódnak egy koherens üzenetté.

Related posts