A magyar autóipar jövője is komoly veszélybe kerülhet, amennyiben Trump vámháborúja valóban elér egy újabb intenzitást.


Az amerikai elnök sorra bevezetni készül a kereskedelmi védővámokat, és kedden bejelentette, hogy az acél- és alumínium importjára extra terheket ró. Ezzel párhuzamosan figyelmeztetett, hogy hasonló lépések várhatóak az Egyesült Államok gyógyszer- és autóipari partnerei számára is. Különösen Németország emelkedik ki a célkeresztben, hiszen Donald Trump legfrissebb nyilatkozatában kifejezetten a legnagyobb német autógyártókat említette, világossá téve, hogy ők sem úszhatják meg a jövőbeli intézkedéseket.

A helyzet egyre feszültebbé válik az Egyesült Államok és a világ többi országának kereskedelmi viszonyaiban, miután Donald Trump bejelentette, hogy új vámokat vezet be. Az első körben alkalmazott extra terhek a kanadai, mexikói és kínai árukra már felkavarták a vizeket, és az elnök most egy újabb lépéssel rukkolt elő: 25%-os vámot vet ki minden acél- és alumíniumimportjára, függetlenül a származási országtól. Ez az intézkedés 2025. március 12-én lép életbe, és Trump reményei szerint segíteni fog a gyengélkedő amerikai fémipar fellendítésében. Az események gyors ütemű alakulása mindkét fél számára jelentős következményekkel járhat.

Az első védővámokhoz hasonlóan az új intézkedések is különösen érzékenyen érintik Kanadát és Mexikót, mivel ők az Egyesült Államok legfőbb beszállítói az acél és alumínium piacán. Az új vámcsomag bejelentésére az Európai Unió is reagált, hiszen ezek a szabályok az unió tagállamaira is kihatással lesznek. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke így nyilatkozott:

Sajnálattal tekintek az Egyesült Államok döntésére, mivel ez kedvezőtlen hatással van mind a vállalatokra, mind a fogyasztókra.

A Bizottság vezetője a sajnálat kifejezése mellett azonnal hangsúlyozta, hogy az unió eltökélten védi gazdasági érdekeit, munkavállalóit, vállalkozásait és fogyasztóit. Továbbá, az EU-ra kirótt "indokolatlan" vámok nem maradnak válasz nélkül, határozott és arányos ellenintézkedésekre számíthatunk.

Trump előre jelezte, hogy minden lehetséges válaszlépésre ő is reagálni fog, így a vámháború fokozódása szinte elkerülhetetlennek látszik. Jelenleg nincs konkrét döntés az európai oldalról, de a soros lengyel EU-elnökség szerda délután négy órára online találkozót hívott össze a tagállamok kereskedelmi miniszterei számára, hogy átbeszéljék a következő lépéseket.

Az Európai Unió alumíniumexportja az Egyesült Államok számára nem jelentős tényező. Az unió acélexportjának teljes értéke az Egyesült Államokba az elmúlt évtized során évi körülbelül 3,1 milliárd dollár körül alakult. Ez ugyan jelentős összeg, de a legnagyobb exportáló országok listáján csupán a hetedik helyet foglalja el. Az EU-t Dél-Korea, Tajvan, Kína, Brazília, valamint Mexikó és Kanada előzi meg, amelyek tavaly 6,5 és 11,2 milliárd dollár értékben szállítottak acélt az USA-ba. Ha az uniós tagállamokat egyesével vizsgáljuk, akkor egyértelműen a német acélexport dominál: 2024-ben Németország 2,9 milliárd dollár értékben exportált acélt az Egyesült Államokba.

Ez a vállalkozás tehát valószínűleg megszenvedi Trump új intézkedéseit. Németország azonban nem csupán az acélexport miatt szoronghat. Az amerikai elnök az új védővámok bevezetésénél azt is jelezte, hogy a gyógyszeripari termékek terén is hasonló intézkedések várhatóak – itt például az Ozempicet gyártó dániai Novo Nordisk lehet ideges. Az importált autók esetében pedig akár 50-100 százalékos vámok bevezetését is fontolgatja.

Trump legújabb javaslatát azzal támasztja alá, hogy míg az Európából Amerikába érkező autókra mindössze 2,5%-os importvám vonatkozik, addig a fordított irányú szállítmányok esetében ez a díj már 10%-ra rúg. Az elnök tanácsadói szerint a különféle egyéb költségek miatt az amerikai autók EU-ba történő behozatali költsége végül akár 30%-ra is emelkedhet. Érdemes megjegyezni, hogy Németország az Egyesült Államok legnagyobb európai autóbeszállítója, hiszen a BMW, Mercedes és Volkswagen hármas összesen a tavalyi évben az EU-ból az államokba irányított 820 ezer jármű 73%-át adta. Ennek következtében a közelgő autóvámok a legnagyobb hatással a német gyártókra fognak gyakorolni.

Hogy a várható autós sarcok fő célpontjai a német gyártók, afelől Trump kétséget sem hagyott. Egy február eleji nyilatkozatában külön kipécézte magának a fent említett három brandet, arról beszélt, hogy tőlük autók "milliói" érkeznek az USA-ba, miközben Amerika "nem tesz ellenük semmit". A német autóiparnak a már bejelentett új vámok közül a mexikói importot sújtó 25 százalékos is árt, mivel a német autós cégek több gyárat is működtetnek az USA déli szomszédjában - az Egyesült Államokba szállított német kocsik egy része onnan érkezik.

Related posts