A játék iránti szenvedély minden gyermek szívében megbújik | Liget


Új utak keresése, a cirkusz iránti vonzódás, az élménypedagógia és a művészetek világa - ilyen sokrétű Dézsi Szilárd színházrendező élete, aki egy éve dolgozik a budapesti Fővárosi Nagycirkuszban. Persze nem artistaként van jelen, de mára már ő is tud tányért pörgetni, három labdával zsonglőrködni és egyensúlyozni a tanuló dróton. Azt viszont ő is mondja: azóta is tanulja a cirkuszt.

Kezdjük talán azzal, hogy alig egy éve csatlakoztam a Fővárosi Nagycirkusz csapatához. Ez az időszak tele volt izgalmakkal és új élményekkel. A cirkusz világába való belépésem egy véletlen találkozással kezdődött, amikor egy barátom meghívott egy előadásra. Az előadás varázsa és a művészek lenyűgöző teljesítménye azonnal magával ragadott. Azóta is folyamatosan keresem a lehetőségeket, hogy hozzájáruljak ehhez a különleges közösséghez, és most már én is részese vagyok ennek a csodálatos világnak. Minden nap egy új kaland, és alig várom, hogy mit tartogat a jövő!

Körülbelül egy évtizede mélyedtem el az alternatív oktatás világában. Nagy megtiszteltetés volt számomra, hogy részt vehettem a Kreatív Partnerség munkájában, amelyet Németh Szilvia irányít. Három különböző projektet vezettem ott, és miután ezek véget értek, új kihívásokra vágytam. Ekkor kerestem meg Fekete Péter főigazgatót, aki megemlítette, hogy a Fővárosi Nagycirkuszban már évek óta működik egy rendkívül sikeres cirkuszpedagógiai program, amelynek Sándor András a vezetője, és talán csatlakozhatnék a csapatukhoz. Azóta is folyamatosan bővítem a tudásomat a cirkusz művészetéről. Gyerekként már régóta vonzott a cirkusz varázslatos világa, ami valószínűleg minden gyermekben ott él: a csodák iránti olthatatlan vágy. Természetesen a Cirque du Soleil lenyűgöző előadásai és Federico Fellini mesteri filmjei is mély hatást gyakoroltak rám, formálva a cirkusz iránti szenvedélyemet.

Ezelőtt a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház rendezőjeként tevékenykedtél, ahol a kreatív kihívások és a színpadi művészetek iránti szenvedélyedet kamatoztattad. Mennyiben különbözik ez az új tapasztalat attól, amit korábban csináltál? Milyen új perspektívákat vagy élményeket hozott számodra ez a váltás?

Az alkatomból eredően rendkívül kíváncsi és kísérletező szellemű embernek tartom magam. A színház világa mellett szoros kapcsolatban állok a pedagógiával is, ami szintén meghatározó szerepet játszik az életemben. Két lábon állok, de jelen pillanatban az élmény- és reformpedagógia az, ami a legnagyobb izgalmat okozza számomra. Akárcsak a színházban, itt is új, innovatív utakat keresek, folyamatosan kutatva a lehetőségeket és fejlődve a folyamat során.

A Kreatív Partnerséggel való együttműködésem első lépése Gyergyóremetén történt, és ez egy igazán izgalmas élmény volt számomra. Rengeteget tanultam ebből a kalandból, ami megnyitotta a szememet új lehetőségek előtt.

A gyerekek természeténél fogva kíváncsiak és nyitottak az új élményekre, és ebben a tekintetben nincs különbség a budapesti és a remetei diákok között, ahogy Magyarország más településein élő fiatalok között sem. A játék iránti szenvedély minden gyerek szívében ott lakozik, függetlenül attól, hogy hol élnek.

Korábban számos meseelőadást szerveztem, ami igazán különleges élményt nyújtott a gyerekek számára. Ez a formátum egy másfajta kapcsolatot teremt a fiatal közönséggel. A dráma és a cirkusz világában való oktatásban kulcsfontosságú a részvétel; a gyerekek maguk formálhatják a saját történeteiket a tapasztalataik alapján. Ily módon a közös gondolkodás és az együttműködés válik a középpontba, ami nemcsak kreativitásukat szabadítja fel, hanem a csapatmunka fontosságát is hangsúlyozza.

A neveddel kapcsolatos leírások gyakran hangsúlyozzák, hogy a művészeted középpontjában a kirekesztett és periférián élő emberek sorsai állnak. Ez az érdeklődés nemcsak az írásaidban, hanem a cirkuszi tevékenységeid során is megjelenik. A cirkusz világában, ahol a látvány és a szórakoztatás dominál, lehetőséged nyílik arra, hogy a háttérbe szorult sorsokat a középpontba helyezd. A produkcióidban például olyan karaktereket és történeteket hozhatsz létre, amelyek a társadalom által elhanyagolt emberek életét tükrözik. A cirkusz nem csupán a fizikai teljesítményről szól, hanem arról is, hogy érzelmeket közvetítsünk és párbeszédet indítsunk el. Ezenkívül a cirkuszi előadások során a különböző műfajok ötvözésével, mint például a tánc, a színház és a zene, még erőteljesebbé teheted a társadalmi üzeneteket. Az előadásaidban használt szimbólumok és metaforák révén képes vagy megjeleníteni a küzdelmeket és a reményeket, amelyek a periférián élő emberek életét jellemzik. Ezáltal a közönség nemcsak szórakozik, hanem elgondolkodik a társadalmi problémákról is, amelyekkel sokan szembesülnek. Tehát a cirkuszi feladatköröd nem csupán a technikai készségek bemutatásáról szól, hanem arról is, hogy egy mélyebb társadalmi üzenetet közvetíts, amely a kirekesztett és a kevesebb eséllyel élők hangját is megszólaltatja.

- A Tanulj cirkuszt! programunk által találkoztam hátrányos helyzetű településekkel, iskolákkal és hátrányos helyzetű gyerekekkel. Minden munkámban felhasználom a korábban szerzett tapasztalataimat - ennek értelmében pedig az idézett gondolat mai napig érvényes rám.

Itt alkalmazom a megszerzett tudásomat és tapasztalataimat, ahol szükségét érzem, és ahol valóban hasznos lehet.

Nagyon fontos a hátrányos helyzetű gyerekek számára ez a program, de minden ehhez hasonló pedagógiai programra szükség van, ami ezeknek a gyerekeknek segít, úgy Magyarországon, mint Erdélyben.

Related posts