A budapesti dísz- és közvilágítás immár teljes mértékben a főváros irányítása alá került, ezzel új lehetőségek nyílhatnak meg a város fényének és hangulatának alakításában. | Demokrata

A tájékoztatás szerint a 4,239 milliárd forintos vételárat a Budapesti Közművek az elmúlt napokban kifizette, annak forrása a budapesti közszolgáltató cégek egységes és hatékony működtetéséből származó megtakarításából származott.
A Fővárosi Közgyűlés 2024 márciusában egyöntetűen, ellenszavazat nélkül hagyta jóvá az E.ON 50%-os részesedésének megvásárlását, amelyet később a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal, valamint a Gazdasági Versenyhivatal is engedélyezett.
Az akvizíció összhangban áll a főváros stratégiai célkitűzéseivel, amelyek a városüzemeltetés szempontjából kulcsfontosságú városi infrastruktúrák és közszolgáltatások minél szélesebb körű birtoklását célozzák. A cél az, hogy ezen szolgáltatások működését és fejlesztését összehangoltan végezzék, így biztosítva a hatékony és fenntartható városi működést - áll a közleményben.
"Feltaláltunk egy remek megoldást arra, hogyan tudjuk a világítást gazdaságosabbá és hatékonyabbá tenni, miközben minden egyes forint a budapesti lakosok javát szolgálja" - idézte Karácsony Gergely főpolgármestert a közlemény.
A fővárosi közvilágítás 2025. január 1-jétől új irányt vesz, mivel leválik az E.ON által biztosított informatikai, irányítási, ügyfélszolgálati és telephelyi infrastruktúráról. Ezt követően a Budapesti Közművek saját tulajdonú ingatlanjaiban és informatikai rendszereiben folytatja a működést, egységes ügyfélszolgálat keretein belül. Ez a lépés lehetőséget teremt arra, hogy Budapest is azon európai nagyvárosok nyomdokán haladjon, amelyek már sikeresen megvalósították a modernizáció és fejlődés célkitűzéseit.
A BDK Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. 2001-ben alakult meg a Fővárosi Önkormányzat és az Elmű közötti szindikátusi megállapodás nyomán, melynek keretében mindkét fél 50-50 százalékos tulajdonrésszel bír. A cég Budapest területén felelős a köz- és díszvilágítási szolgáltatásokért, üzemeltetve a 80 ezer lámpaoszlopon található közel 190 ezer lámpatestet, valamint a 6000 kilométeres vezetékhálózatot. Továbbá, gondozza a főváros és a kerületek tulajdonában lévő egyéb világítási berendezéseket is. Érdemes megemlíteni, hogy 2019 végén az E.ON megvásárolta az MVM részesedését az Elműben, így új lendületet adott a cég működésének.