A frissen diplomázott fiatalok átlagosan ennyi kezdőbért várnak el első munkahelyüktől.


Ahogy közeledik az egyetemi jelentkezési határidő, a Profession.hu ismételten összegyűjtötte és elemezte a munkaerőpiacon megfigyelhető trendeket, különös figyelmet fordítva a felsőfokú végzettséggel rendelkező munkakeresőkre. Noha egyes szektorokban a jelöltek attitűdje egyre nagyobb jelentőséggel bír a meglévő diplomákkal szemben, a diplomás munkavállalók számára még mindig szélesebb lehetőségek állnak rendelkezésre a munka világában.

A legnagyobb magyar tematikus állásportál legújabb elemzése révén mélyrehatóan megismerhetjük az egyetemi diplomával rendelkező szakemberek munkaerőpiaci kilátásait.

A Profession.hu önéletrajz-adatbázisában több mint 265 000 olyan szakember található, akik a regisztráció során a diplomás státuszt választották. Ezek közül a legtöbben az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem vagy a Budapesti Gazdasági Egyetem falai között szerezték meg diplomájukat felsőfokú tanulmányaik befejezését követően.

Kizárólag diplomával rendelkező szakemberek számára elérhető lehetőségek.

A munkaerőpiac folyamatosan átalakul, és ez a munkáltatók elvárásait is jelentősen befolyásolja. A korábbi gyakorlat, mely a hivatalos papírokra helyezte a hangsúlyt, mára a jelöltek készségeinek és attitűdjének előtérbe helyezésére változott. Ugyanakkor léteznek olyan szakterületek, ahol a diploma továbbra is elengedhetetlen a jelentkezéshez, és kizárólag diplomás önéletrajzokat várnak el a munkaadók.

2024-ben a pénzügyi és gazdasági igazgatók iránti keresletet bemutató álláshirdetések között a leggyakoribb elvárás a felsőfokú végzettség volt. Ezt követően a közgazdászok és jogi szakértők iránti igény is jelentős szerepet játszott a piacon.

Az összdarabszámot vizsgálva elmondható, hogy a legtöbb olyan hirdetés, amelynél megjelölték a jelentkezők felé támasztott elvárások között a diploma meglétét a mérnöki, a pénzügy és könyvelés, valamint a gyártás, termelés szektorban meghirdetett állásra vonatkozott. Ezeken belül a következő szakmáknál volt a legtöbb, kifejezetten diplomásoknak szóló lehetőség 2024-ben: projektmenedzsment (az összes felsőfokú végzettséget elváró álláshirdetés 5,5%-át ebben a szakmai alkategóriában adták fel tavaly), gépészmérnök (4,3%), villamosmérnök (4%), könyvelés (3,9%), kontrolling (3,1%), anyaggazdálkodás, beszerzés (3%), programozó, fejlesztő (2,8%), banki értékesítés (2%), minőségbiztosítási mérnök (1,8%), folyamatmérnök (1,6%).

A munkavállalói érdeklődés szempontjából figyelemre méltó, hogy tavaly a legkeresettebb területek között a marketing, média és PR, a cégvezetés és menedzsment, a HR és munkaügy, valamint a jog szerepeltek a diplomát igénylő pozíciók között. Ezek azok a szakmák, amelyek iránt a munkakeresők különösen nagy számban nyújtottak be jelentkezéseket.

A meghirdetett pozíciók körülbelül ötödénél elengedhetetlen a felsőfokú diploma megléte.

Az utóbbi években egyértelműen megfigyelhető, hogy a diplomát megkövetelő álláshirdetések aránya folyamatosan csökken. Míg 2020-ban még az összes hirdetés 34%-a tartalmazott felsőfokú végzettséghez kötődő elvárásokat, addig ez az arány 2022-re 26%-ra, majd 2023-ra 25,5%-ra mérséklődött. A tavalyi évben is folytatódott ez a tendencia, hiszen a hirdetések csupán 21,5%-a irányult kizárólag diplomás munkavállalókra.

A Profession.hu felületén aktivált álláshirdetések elemzésével kirajzolódnak a munkáltatói elvárások és ezek változásai. A toborzó cégek igényei között egyre inkább teret kap a jelöltek attitűdje, motiváltsága, tanulási és fejlődési hajlandósága. Előtérbe kerül a potenciális kollégák személyisége, és az, hogy ez mennyire illeszkedik a cégkultúrához és a csapathoz. A dinamikusan változó környezetben ezek a készségek mindinkább nélkülözhetetlenné válnak, így az ezeket felmérő, készségalapú toborzás is terjed

Tamaskovics Kinga, a Profession.hu megbízott HR-vezetője összegzésként foglalta össze a lényeget.

Az elvárások folyamatos változásával egyes szakmák esetében a diploma hiánya is kompenzálható különböző kompetenciák és személyes tulajdonságok révén. Ennek ellenére általánosságban elmondható, hogy a felsőfokú végzettség még mindig egy olyan értéket képvisel, amely a munkaerőpiacon fontos szerepet játszik, még akkor is, ha nem feltétlenül kapcsolódik egy adott szakterülethez. A diploma birtoklása szélesebb perspektívát, fokozott tájékozottságot és kifinomult problémamegoldó készségeket sugall. Egy ilyen jelölt jellemzője, hogy gyorsan tanul, jól alkalmazkodik a változásokhoz, és képes komplex feladatokban mélyrehatóan gondolkodni.

A Profession.hu szakértője ezt kiegészítette.

A diplomás munkakeresők bérigénye az utóbbi időszakban jelentős változásokon ment keresztül. A gazdasági környezet, a munkaerőpiac kereslete és az egyéni elvárások mind hozzájárultak ahhoz, hogy a fiatal szakemberek milyen összeget tartanak elfogadhatónak a munkájukért. A diplomások tudatosan keresnek olyan pozíciókat, amelyek nemcsak anyagi megbecsülést, hanem szakmai fejlődési lehetőségeket is kínálnak. A bérigények alakulása tehát nem csupán a pénzügyi szempontokról szól, hanem a karrierépítés és a munkahelyi elégedettség is fontos szerepet játszik. Az új generációs munkavállalók egyre inkább figyelembe veszik a munkahelyi kultúrát, a vállalati értékeket és a jövőbeli kilátásokat is, amikor bérigényeiket meghatározzák.

A diplomás pályakezdők átlagos bérigénye emelkedett tavaly óta: nettó 308 000 forintról 383 000 forintra.

A legmagasabb kezdő fizetési elvárásokkal a Budapesti Gazdasági Egyetem végzősei rendelkeznek, nettó 420 900 forintot kérve. Ezt követi a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, ahol a friss diplomások átlagosan nettó 406 700 forintot igényelnek. A harmadik helyen a Budapesti Corvinus Egyetem áll, ahol a hallgatók átlagos kezdő fizetési igénye 396 500 forint.

A munkaerőpiacon eltöltött évek előrehaladtával természetesen egyre magasabb bérigények fogalmazódnak meg.

Related posts