A főváros pénzügyi helyzete kritikusra fordult, hiszen 31 milliárd forintos deficitbe került, és a következő hónapokban folyószámlahitelre lesz szüksége a működőképesség fenntartásához. Az őszi időszakra tervezett gazdálkodás így komoly kihívások elé néz.

Az állam idén 89 milliárd forint értékű szolidaritási hozzájárulást követel Budapesttől, amelynek első részletét már be is vonták.
Harmincegy milliárd forintos deficit terheli a fővárost, miután a Magyar Államkincstár március végén inkasszózta az idei évre vonatkozó, összesen 89 milliárd forintos szolidaritási hozzájárulás első, 25 milliárd forintos részletét – számolt be róla a Népszava. A lap információi szerint az önkormányzat pénzügyi helyzete tovább súlyosbodik, mivel egyelőre nem érkeztek meg a korábbi megállapodások keretében járó támogatások.
Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója nyilatkozott arról, hogy Budapest jelenleg folyószámlahitelből gazdálkodik, és ez a helyzet várhatóan nem változik az iparűzési adó őszi befizetéséig. Ekkorra a város pénzügyi helyzete körülbelül 60 milliárd forintos hiányt mutat, amely a tervek szerint később 40 milliárdra csökken. A városvezetés előzetes elképzelései szerint ezt az összeget az év végéig sikerül visszafizetni.
A cikk szerint a városvezetés idén csak úgy tudott nullszaldós költségvetést összerakni, ha a kormány által Budapestre kiszabott 89 milliárd helyett 39 milliárd befizetésével számol. Az államkincstár
Március végén viszont egyértelművé vált, hogy a teljes összeget levonja, függetlenül attól, hogy ez a főváros fizetésképtelenségét eredményezheti.
A lap emlékeztetett, hogy az utóbbi években óriásit nőtt a szolidaritási hozzájárulás összege: míg Tarlós István utolsó főpolgármesteri évében, 2020-ban még csak 5 milliárd forint volt, tavaly már 75, idén pedig 89.
Országosan is jelentős volt a növekedés: az önkormányzatoknak akkor ezen a jogcímen 58 milliárd forintot kellett befizetniük, idén pedig már több mint 360 milliárdot várnak tőlük.
A főváros több pert is indított emiatt: a hozzájárulás mértékét, kiszabásának, beszedésének módját is vitatják. A 2023-as évre vonatkozóan már nyert egy pert, ám az államkincstár egyelőre az abban megítélt 6,5 milliárd forint kamatot sem hajnalndó visszafizetni, nem hogy a tőke összegét. A főváros emiatt is perel.